Tema: ZaZeN
Pogledaj jedan post
Old 28.08.2006., 19:04   #8
Ovo sto je Lali opisala podsjeca me na Vipassana meditaciju(probala sam je 10 dnevni retreat -Goenka)uh!

ja sam danas sjela da probam i zazen onako kako me je Osho ucio o meditacionoj tehnici -bilo kojoj.

1.treba sjediti udobno
(jer ces inace biti ometan neugodnim polozajem tijela ma kako ono bilo ispravno prema nekim pravilima)

i ja ne mogu sjediti u lotosu, pa sam naprosto sjela na kauc ,uspravne kicme,-Podlozila sam si jastukom.

1. uvjet da umirim tijelo ,bio je zadovoljen..
zatim sam naprosto zatvorila oci i 'nista mislila'..
ali da
misli su oblijetale ko pcele..
i grizli i Zenith i sta moram uraditi..
i onda je jos voda kapala u kuhinji..a kad sam i to uklopila onda je poceo netko busiti busilicom u zgradi..i taman i to prihvatim kad pocne netko svirati piano..itd..
bila sam svjesna samo da se ne borim ali me smijeh skoro uhvatio od toga vanjskog smetanja kako se izmjenjivalo..

i na momente mi je nestao sav taj cirkus, pa se opet nesto culo..
dakle 2.uvjet nije jos ispunjen ..potpuni mir uma.

ali to vjerujem dolazi vjezbom..
pomislila sam kako mi nebi vukovi mirno lizali nos kao onom zazen majstoru..(ili kako mi se to nebi ni svidjelo..)

nebi se slozila s onim brojenjem ..mozda ako lali misli samo malo na pocetku, ili obratiti paznju na disanje..to je vipassana..
ovde Osho jasno kaze nikakva aktivnost vanjska ni unutarnja ( ako unutarnja ide sama od sebe pusti je ..jednom ce stati.., mozda ne danas , ne za tjedan, mjesec,godinu...neznas ali cekaj bez da radis ista..)

evo vam prica o Majstoru zazena i vukovima,
na engleskom , molim da netko prevede ,ne stignem..
iz oshove price:

Ancient Music in the Pines
Chapter #7
Chapter title: The Proper State of Mind
27 February 1976 am in Buddha Hall

WHEN WOLVES WERE DISCOVERED IN THE VILLAGE NEAR MASTER SHOJU'S TEMPLE, SHOJU ENTERED THE GRAVEYARD NIGHTLY FOR ONE WEEK AND SAT IN ZAZEN. THIS PUT A STOP TO THE WOLVES' PROWLING.

OVERJOYED, THE VILLAGERS ASKED HIM TO DESCRIBE THE SECRET RITES HE HAD PERFORMED.
'I DIDN'T HAVE TO RESORT TO SUCH THINGS,' HE SAID, 'NOR COULD I HAVE DONE SO. WHILE I WAS IN ZAZEN A NUMBER OF WOLVES GATHERED AROUND ME, LICKING THE TIP OF MY NOSE, AND SNIFFING MY WINDPIPE, BUT BECAUSE I REMAINED IN THE RIGHT STATE OF MIND, I WASN'T BITTEN.

AS I KEEP PREACHING TO YOU, THE PROPER STATE OF MIND WILL MAKE IT POSSIBLE FOR YOU TO BE FREE IN LIFE AND DEATH, INVULNERABLE TO FIRE AND WATER. EVEN WOLVES ARE POWERLESS AGAINST IT. I SIMPLY PRACTICE WHAT I PREACH.'

A simple story, but very meaningful. The Master simply went to the graveyard and sat there for one week -- not doing anything, not even praying, not even meditating. He simply sat there in meditation -- not meditating, just in meditation. He simply sat there. That is the meaning of the word zazen. It is one of the most beautiful words to be used for meditation: it simply means just sitting, doing nothing. 'Za' means sitting. He simply sat there. And this sitting -- when the mind is not there, and thoughts are not there, when there is no stirring, and the consciousness is like a cool pool of water with no ripples -- is the right state. Miracles happen on their own accord...."
__________________
Ti si jedini moderator u svom srcu.
kakosi is offline  
Odgovori s citatom