Pogledaj jedan post
Old 17.02.2011., 11:37   #19
Quote:
Bozz kaže: Pogledaj post
E ovako trebao bi nadopunit sistem vodom jer mi na najgornjim radijatorima (dva na zadnjem katu) ima dosta zraka tj. čuje se kako kaplje u samom radijatoru. Kuča ima 3 kata i na najdonjem (podrumu) imam sistem (centralno na drva) tj. peč na drva. Sistem se nadopunjuje vodom tako što se prikopča člauf i tako se puni vodom...

Ono kaj me sad interesira dali moram otvorit samo najgornja dva radijatora kako bi se napunili ili moram otvorit sve i onda zatvarat redom od najdonjeg do najgornjeg mislim da bi u tom slučaju najbolje bilo onda ispraznit cijeli sistem kako mi nebi tekla voda na svim radijatorima..??

Jesam ga zbrljal s opisom znam da je najbolji način:
1. ispraznit cijeli sistem i otvorit radijatore
2. prikopčat šlauf i puniti sistem
3. redom zatvarat radijatore od najdonjeg kad voda počne teći s mlazom bez zraka

Prikopčaj šlauf, otvori prvo radijatore u prizemlju, jedan po jedan . Kada poteće voda, zatvori taj i idi na idući. Vodu u sistemu napuni samo da 2 bara, a kad pritisak padne opet dopuni. Ispuštaj redom zrak iz radijatora jedan po jedan sve do zadnjeg gornjeg radijatora.
Kada si prošao sve radijatore, napuni sistem do 2 bara i provjeri sve od prizemlja do kata po redu.
Kada si sve provjerio i ispustio zrak iz radijatora , provjeri pritisak u sistemu (2 bara) možeš malo sve ostaviti na miru, zatim ukljući pumpu, Nakon nekog vremena zrak se nataloži u najgornjem radijatoru, što ovisi o samoj mreži. Odzraći opet i grij vodu u radijatorima- sistemu.
Kada se za dan dva negdje pojavi zrak ispusti van , dopuni sistem i to je to.
Kako znamo da u radijatoru ima zraka?
Kada je sistem u pogonu, radijatori moraju biti topli po cijeloj dužini, ako prođeš rukom po njima sa gornje strane.
Ako su pri kraju radijatorski članci hladni (suprotno od ventila ) znaći da je u tom dijelu nakupljen zrak i zato taj dio ne grije.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom