Pogledaj jedan post
Old 24.10.2007., 11:49   #9
Quote:
Mag kaže: Pogledaj post
Zajedničko skrbništvo u RH itekako postoji, ono je štoviše i najčešći oblik skrbništva (osim u nekim posebnim slučajevnim kada je jedan od roditelja umro i slično). O zajedničkom ili ne zajedničkom skrbništvu ne može odlučiti tvoja kolegica rasljenko, pa se kasnije predomisliti jer skrbništvo nad djetetom imaju OBA roditelja (= zajedničko skrbništvo) neovisno o tome što će dijete živjeti samo s jednim roditeljem prilikom razvoda ili prekida veze, a drugog povremeno viđati.
Nažalost ovo mnogima nije baš jasno, kao što možemo primjetiti, jel.

No da ne duljim i skratim objašnjavanja i duge forumske debate, evo malo copy-paste što o tome kaže pravobraniteljica za djecu u RH, pod rubrikom česta pitanja, kojom ćemo ipak malo više vjerovati o poznavanju zakona i propisa glede ove tematike (pa malo čitaj niska, a ne nizaj bedastoće ).

Pitanje: Samohrana sam majka dvogodišnjeg djeteta, nisam udana ali je otac dijete priznao i trazi skrbnistvo.
Zanimaju me uvijeti koje moram ispuniti da ja dobijem skrbnistvo nad kcerkom?
Odgovor: Roditeljsku skrb čine odgovornosti, dužnosti i prava roditelja. Roditelji bez obzira na okolnost da li žive zajedno ili odvojeno ravnopravno, zajednički i sporazumno skrbe o djetetu osim u slučajevima propisanim zakonom. Tako zakon predviđa da samo jedan roditelj skrbi o djetetu u slučaju da je drugi roditelj umro, proglašen umrlim, lišen roditeljske skrbi, lišen poslovne sposobnosti u odnosu na roditeljsku skrb ili spriječen. Vjerujemo da Vaš upit vezan uz «dobivanja skrbništvom nad djetetom» predstavlja u stvari Vašu želju da se sudskom odlukom utvrdi da će Vaše mldb. dijete živjeti s Vama kako je to predviđeno zakonom. Naime, Obiteljski zakon predviđa da će sud, ukoliko roditelji ne žive u obiteljskoj zajednici, odlučiti s kojim će roditeljima dijete živjeti te odrediti način i vrijeme susreta i druženja djeteta s drugim roditeljem. U praksi se takva odluka nažalost, nerijetko tumači na način da roditelj s kojim dijete ne živi ima samo pravo na susrete i druženja te na sudjelovanje u djetetovom uzdržavanju što nije točno jer roditeljska skrb, kao što smo to napomenuli, pripada i ocu i majci ravnopravno, zajednički i sporazumno. Nijedan od roditelja nema veću pravnu ulogu niti povlašteniji položaj u pogledu djeteta, osim ukoliko je odlukom suda drugačije određeno, a što je moguće učiniti samo radi zaštite dobrobiti djeteta.

Prilikom donošenja odluke s kojim roditeljem će dijete živjeti sud cijeni sve okolnosti slučaja i vodi se prvenstveno zaštitom interesa djeteta uvažavajući mišljenje i prijedlog nadležnog centra za socijalnu skrb koji prikuplja podatke vezano uz stambene i materijalne prilike roditelja (koje nisu prioritetne kod donošenja odluke), ali i vezano uz osobne karakteristike roditelja, njihovu podobnost za vršenje adekvatne roditeljske skrbi, uvažava međusobne obiteljske odnose te uvažava i mišljenje djeteta sukladno njegovoj dobi i zrelosti.


Eto, to smo apsolvirali...ili ima još netko tko misli da zajedničko skrbništvo u RH ne postoji?
To što si napisao sve stoji.Supruga i ja sporazumno se razvodimo i u zahtjevu smo naveli da će ona biti skrbnik, ali da neće biti nikakvih ograničavanja u susretima s djecom.Puno sam se raspitivao kolike su mi šanse da dobijem djecu, ali na žalost jako su male i zato sam pristao da ona bude skrbnik, ali pod uvjetima koje sam naveo gore.Danas smo pozvani na posredovanje i tamo su nam rekli da će bez obzira na naš dogovor oni sudu dati prijedlog da mi se odrede viđanja djece i to dva puta tjedno po dva sata, svaki drugi vikend i pola praznika, jer da djeca moraju znati gdje im je dom.Supruga i ja dva mjeseca živimo odvojeno i za sada dobro funkcioniramo u vezi djece i tako čemo pokušati i u buduće, ali ako se naši odnosi poremete, ona se u svakom trenutku može pridržavati sudske odluke i ja joj tu ništa ne mogu,pitao sam.Čak sam naveo i ovaj članak od dječje pravobraniteljice, ali zakon je jasan, jedan roditelj je skrbnik,a drugome se određuje viđanje djece, prema tome zajedničko skrbništvo postoji samo dok supruga i ja funkcioniramo dobro, a ako ne onda to sve pada u vodu.Da zajedničko skrbništvo postoji onda bi u sudskoj odluci pisalo da smo dobili zajedničko skrbništvo, a nebi jedan roditelj bio skrbnik, a drugi ne.Da zajedničko skrbništvo postoji onda bi moja supruga morala cijelo vrijeme živjeti u mjestu gdje živi(isto tako i ja), a tako može otići živjeti sa djecom kamo god želi, a inače je slavonka, a živimo u Gorskom kotaru i šta ću onda ja, dva puta tjedno u slavoniju i svaki drugi petak po djecu i nedelju ih vratiti.
Što se tiče alimentacije, ako se ne uspijemo sami dogovoriti, onda će sud odrediti.Obično je za jedno dijete 25% plaće, što ne mora značiti da će za dvoje biti 50%, nego je to obično oko 35%.
jossip is offline  
Odgovori s citatom