Pogledaj jedan post
Old 25.03.2017., 23:31   #110
Quote:
2+2=3 kaže: Pogledaj post
a što se duhovnog tiče, mislim da smo najdalje u tom smijeru došli istraživanjem NDE (iskustava tik do smrti)
,

Postoje i druga 'mistična iskustva', odnosno promijenjena stanja svijesti. Ona se znanstveno mogu istraživati tako da se pitamo recimo što se točno događa u mozgu dok netko ima to iskustvo, koja područja mozga igraju ulogu u nastanku tog iskustva i slično. Sve su to pitanja koja se mogu istražiti znanstvenom metodom. Za NDE baš i nije tako, odnosno stvar je puno teža i kompliciranija. Ako govorimo o tim iskustvima dok se događaju za vrijeme srčanog arresta, onda ekipu za reanimaciju baš i nije briga što se tada događa u tvojoj glavi. Nema vremena za postavljanje EEG-a ili da bi te tada išli staviti u fMRI.

Komponent izvantjelesnog iskustva se može testirati, odnosno da li nešto zbilja izlazi iz tijela ili je sve to nečiji unutarnji mentalni model. Svi drugi elementi NDEa su previše subjektivni. Ovaj se barem događa u vanjskoj okolini.

Ono što ostaje su istraživanja koja gledaju na to koji su to točno elementi, koliko ljudi statistički imaju to iskustvo, itd. Uglavnom istraživaju se detalji. I razne fiziološke i psihološke hipoteze..

Quote:
regresije
Što odavno spada pod psuedoznanost.

Quote:
i neke droge kao što je recimo DMT.
Dakle istraživanja koja gledaju na to kako se svijest ili po nekim definicijama 'duh' mijenja sa promjenama u električnoj aktivnosti mozga. Ovo nije ništa posebno, svijest se mijenja i zbog mnogih drugih razloga i sve je to zajedno sa detaljima predmet istraživanja znanosti.

Ugl, sam cilj parapsihologije je bio da se 'duhovno' ili recimo fenomeni povezani sa idejom duše i zagrobnog života probaju istražiti znanstvenom metodom. Kako možeš reći da su istraživanja NDEa najbliže tome kada su se ljudi bavili sa mnogim drugim fenomenima i to duže nego što je uopće postojao pojam NDE.

No parapsihologiju sa strane, sve ono što sam naveo u vezi traženja neuronskih korelacija svijesti je u nekom smislu i istraživanje duhovnog, jer svidjelo se to nekome ili ne ali 'duhovno' je usko povezano sa materijalnim, i jedno je možda i osnovni dio priče drugog.

Zadnje uređivanje Empyreus : 25.03.2017. at 23:45.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom