Pogledaj jedan post
Old 16.09.2017., 13:09   #1
Turska vojska u Hrvatskom zagorju

Susrećući se sa prezimenima po Zagorju koja odudaraju od tipičnih zagorskih prezimena,počeo sam istraživati porijeklo istih. Naišao sam na slijedeće članake:

http://www.rodoslovlje.hr/o-radu-dru...urci-u-zagorju

http://www.zagorje.com/clanak/vijest...omke-u-zagorju

Quote:
Analitičar je nalazi u ključnom zapisu iz Ludbrega 1598. – „Mathias Karalya, captivus“ tj. Matija Kara Alija, zarobljenik. Povezujući taj podatak s obiljem drugih istog smisla iz navedenog razdoblja i područja, otkriva se da je riječ o turskim vojnicima koje nije imao nitko otkupiti iz zarobljeništva – pa su negdje prodavani na tržištu roblja, a negdje pokrštavani i pretvarani u kmetove svojih novih gospodara. Kako su bili mahom istog roda i jezika kao i njihovi novi susjedi, ti su se zarobljenici razmjerno brzo asimilirali u novoj sredini. Čak dotle da su neki postali pripadnicima hrvatskog plemstva, a dvojica njihovh potomaka i katoličkim biskupima u Hrvatskoj.
Zanima me više o Tuskim napadima na Zagorje,kako su se povlačili,naime u djelu gdje sam znao prolaziti posotji jedno naselje koje doslovno ima tursko ime a u njemu nema niti jednog Turčina. Zašto su naselja dobivala turska imena? Jesu li Turci izgradili slična naselja pa je ostalo ime? Od poznatijih prezimena vidimo čak i rod jedne turske vojske Delija npr. dubrovački MMA borac Ante ima to prezime koji je iz Dubrovnika (to prezime se nalazi u Zagorju i Dalmaciji,možda najpoznatije zbog navijačke skupine Crvene Zvezde) dok vidimo i prezime Balija što je bio izraz za musimanskog seljaka. Susretao sam se sa prezimenima na sjeveru Hrvatske poput Turkalj,Turković,Janičar dakle opet red jedne turske vojske a ti ljudi nisu izgledali kao tipični Turčini. Jesu li to islamizirani stanovnici BiH? Kako su mogli postati pripadnicima hrvatskog plemstva? Zašto bi netko podizao spomenike zahvale zbog napuštanja i zadržavao turska imena? Pošto ne možemo znati ništa o nastanku ovih pomalo nepoznatih turskih prezimena,zanima me gdje su korijeni prezimena turske vojske Janičara i Delija te malo više o njihovim kretnjama,gdje su ti rodovi nastali pošto poznam osobe koje nose ta prezimena na sjeveru Hrvatske? Što je zapravo pravi razlog povlačenja ako izuzmemo legendu o kokoši? Ti stanovnici govore čistim kajkavskim dijakeltom i ne vidi se na njima nekakav strani upliv osim islamskog naslijeđa u prezimenu koja su unatoč pokrštenju zadržana. Kako to da ljudima nisu smetala prilikom pokrštavanja takva prezimena ako uzmemo u obzir kontekst vremena? Recimo u Dalmaciji smo znali imati izbornika košarkaške reprezentacije Spahiju što je također naziv jedne turske vojske no tema je Zagorje.

Zadnje uređivanje Detektor : 16.09.2017. at 13:47.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom