Pogledaj jedan post
Old 15.01.2004., 14:48   #2
Re: Očni tlak

Quote:
emili kaže:
Bila sam kod okulistice na pregledu i otkrila mi da moje umorne oči nisu umorne od naprezanja za kompom i od slabog vida, nego da mi se pojavio očni tlak.
Moram obaviti neko snimanje, pa onda slijedi liječenj.
Ima li netko iskustva s tom bolešću? Liječi li se to ili se s tim umire!
==============================================

Sa Plive pitanje i odgovori:

Q: Uslijed čega dolazi do visokog očnog tlaka? Imam 30g. nemam šećer, nisam debela i nitko u obitelji nije imao tlak. Imam povremene migrene. Često idem na kontrolu, liječim se, ali uvijek je isto.


A: Glaukom je bolest koju karakterizira povremeno ili trajno povišenje očnog tlaka, oštećenje vidnog živca i propadanje vidnog polja, a kao posljedica bolesti može se javiti sljepoća.
Bolest se iskazuje u nekoliko oblika koji se međusobno razlikuju prema uzroku nastanka, razvoju bolesti i kliničkoj slici.

Iz Vašeg kratkog pitanja zaključujem da se radi o primarnom glaukomu otvorenog kuta (glaucoma chronicum simplex) .
Glavni problem tog tipa glaukoma je smetnja u otjecanju sobične vodice kroz drenažni sustav oka.

Radi se o kroničnoj bolesti progresivnog toka, koja se razvija gotovo bez izraženih subjektivnih znakova. Katkad se u pacijenta javljaju glavobolje i neodređeni nelagodni osjećaji težine u očima. Bolest se, međutim, najčešće otkriva slučajno prilikom rutinskih kontrola očnog tlaka.

U početku, povišenje očnog tlaka ne mora biti trajno, niti jako izraženo (nomalne vrijednosti su od 10-23mmHg). U razdoblju razvijene bolesti intraokularni tlak je trajno povišen i doseže vrijednosti do 40 mmHg.

Glavni problem u glaukomskih bolesnika potjeće od oštećenja vidnog živca koje uzrokuje povišeni očni tlak. Ona se očituju u udubljenju i bljedilu živca što se najbolje dijagnosticira pretragom vidnog polja.
Terpija koju koristite, ukoliko je dovela do regulacije očnog tlaka i zaustavljanju progresije oštećenja živca i vidnog polja , je uspješna, te Vam savjetujem da je i dalje koristite . Potrebni su redoviti pregledi kod okuliste, po mogućnosti subspecijaliziranog za glaukom, koji će Vas najbolje uputiti u liječenje.

Ukoliko je dijagnoza glaukoma točna, Vi ste tada pacijent do kraja života, jer nema definitivnog izliječenja, a redovite kontrole i adekvatna terapija će Vam očuvati vid dostatnim za kvalitetan život.
Osim konzervativne medikamentne terapije postoje mogućnosti laserskog i kirurškog liječenja, ali su one rezervirane za kasnije stadije bolesti i onda kada lijekovi ne djeluju.




__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom