Pogledaj jedan post
Old 03.11.2008., 13:36   #1202
Quote:
devilman kaže: Pogledaj post
ovako,ja sam bio na laserskoj operaciji prije 6 mjeseci i jedino sto imam za reci je da mi je super.imao sam -2 dioptrije (bez astigmatizma i takvih problema) i sad imam 0.neznam zasto uopce raspravljate o operaciji u Zagrebu kad je 80% ljudi imalo losa iskustva,skuplje je i ne vidis nista novo.krenuo sam u rusiju sa jedinim ciljem i brigom a to je bila operacia.kada sam upoznao ekipu koja je bila u mom terminu skroz sam zaboravio da idem na operaciju,vise mi se cinilo da idem na neki izlet.to je bilo 5 dana ludnice,ujutro su ti neki pregledi a posljepodne i navecer si slobodan.bolnica se zakljucava u 10 ali samo das par rublji(ruski novac-1 ruska rublja = 0,211645564 hrvatske kune) cuvaru i on te pusti kad god hoces.mislim da u zivotu nisam toliko votke popio.noc prije operacije sam spavao 40-ak minuta(znam,malo neodgovorno od mene ali sta cete pijana budala) pa me operacija malo ali ful malo boljela. nakon operacije smo morali proslaviti pa smo nas troje stresli u pola sata 2 i po boce vodke i jos neke odvratne ruske pive.nakon toga se bas i ne sjecam narednih 5-6 sati(ali pricali su mi).otisli smo u neki disko u tom kvartu,navodno porazbijali ga onda smo sa nekim taksijem otisli do centra(dobrih 1 i po voznje),upoznali nekog rusa koji nas je vodio po nekim kaficima.tamo su me opljackali(dokumenti,mobitel,novac,kartice-samo mi je putovnica ostala u sobi).nakon toga sam igrom slucaja odlucio ostati sam u centru sant petersburga bez novca i mobitela.tada sam vec dosao sebi i nisam bio vise toliko pijan.setajuci tako gradom i razmisljajuci kako da se vratim do bolnice(bilo je rano u jutro a nisam znao kada mi krece avion tog dana) ispitivao sam tako neke ljude po cesti za smjer(kupčinsko se zove naselje di je bolnica).naletio sam tako na nekog dobrog rusa koji mi je kad sam mu signalizirao rukom(jer engleski nije razumio)da idem pjeske do tamo,rekao da sam lud i dao mi nesto rublji za metro.objasnio mi je gdje se ide na metro i ja sam tako otisao.nije bilo lako ni sa metroom doci nazad jer je sve na cirilici ali sam se ja ipak (metodom pitaj ovog pitaj onog,signalizacijom itd.) uspio snaci i sretno se vratiti taman 2 sata prije aviona tako da sam cak mogao 45 min odspavati.ta mi je noc ostala u sjecanju a operacije cu se sjecati tek tako.
Pretpostavljam da se radilo o LASIK-u s obzirom da si isti dan po operaciji tulumario i manje-više vidio gdje hodaš??

Što reći nego bolje pijan pacijent nego pijan kirurg...

Šalu na stranu, zaista si dobro prošao uz tako neozbiljan stav prema nečemu što je vrlo ozbiljna operacija, bez obzira na njenu kratkoću. Ali s obzirom na nisku dioptriju i još k tome bez astigmatizma (=maksimalno iskorištena optička zona lasera) smanjena ti je bila opasnost od aberacija višeg reda. Uz (pretpostavljam) kvalitetan laser s dovoljno širokom optičkom zonom u odnosu na tvoje zjenice, koji su vjerojatno koristili (znaš li koji?), tvoje iskustvo je za sada očigledno pozitivno, dakle rizik ti se isplatio. Kako stojiš s noćnim vidom i vlažnošću očiju?

Inače, problem s odlascima vani je - što ako dođe do komplikacija? Tko te pregledava u Hrvatskoj (i koliko često) i tko ti plaća let te organizira termin za eventualnu dodatnu kiruršku intervenciju (npr. da dođe do značajne podepitelizacije i sl.) Što ako je potrebna hitna intervencija, npr. zbog mehaničke dislokacije poklopca? Za svježe poklopce ne treba velika sila da bi se pomaknuli, zato se i svježe LASIK operiranima ne daje da nose kontaktne leće prvih par mjeseci poslije operacije, čak i ako im zaista trebaju zbog npr. operacijom uzrokovanih iregularnih astigmatizama (dvoslike i sl.). Vrijedi pravilo: meke leće nakon 3 mjeseca, polutvrde nakon 6 mjeseci.

S druge strane odlazak u klinike koje rade s puno više pacijenata nego kod nas ima smisla u tome što je kirurg vjerojatno iskusniji (veći broj pacijenata), a i klinika s vrlo velikim brojem pacijenata može si vjerojatno priuštiti i najnovije lasere i ostalu opremu.

Možeš li nam reći koji dodatni detalj o operaciji (ako se sjećaš išta kroz izmaglicu alkoholnih para...), npr. jesu li koristili mehanički ili laserski mikrokeratom (all-laser LASIK?), koliko su ti debeli poklopac rezali, koliku su ti izmjerili širinu zjenica (jesu li uopće mjerili?), koliko ti je ostalo debljine rožnice pod poklopcem, model lasera ili nešto drugo čega se još sjećaš?

Na kraju, čuvaj svoje (doživotne) LASIK poklopce i...

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom