Pogledaj jedan post
Old 05.11.2008., 12:56   #1216
Quote:
manzzini kaže: Pogledaj post
Ovo istraživanje je statistički upitno jer nisu zahvaćeni isti poduzorci ispitanika sa vrstama operacija. No, to nije sad bitno.
Dakle, kod T- prka mi se najgore može desiti zamućenje rožnice, jel to trajno stanje il je rješivo?
Slažem se,mada je rađena usporedba (Bcva prije operacije)/(Ucva nakon operacije) za svakog pacijenta pojedinačno i da se na taj način ispitalo više tisuća ljudi za svaku skupinu nebi imalo veze što nisu isti poduzorci,jer je gotovo nemoguće da statistika na tolikom broju elemenata nema pouzdanost,ova statistika je rađena na svega 57ispitanika T-Prka.
Ali ovako je uz ovo istraživanje samo donekle vjerojatno da T-prk ima prednost po tom kriteriju,ipak ako ga kirurzi u klinici Svjetlost kad rožnica nije dovoljno debela za Lasik biraju kao prioritet pred Lasekom čak kad nekoriste mmc,unatoč nešto sporijem oporavku i većoj postoperativnoj boli od Laseka,tada vjerovatnost da ova metoda ima tu prednost dodatno raste.

Za dioptriju koju imaš -2 šansa zamućenja koje bi se odrazilo na kvalitetu vida je gotovo nikakva i velika većina kirurga tu ni ne koriste mmc,obično se mmc koristi kada je dubina korekcije dublja od 75mikrometara(otprilike dioptrija -5 do -6 ili veća).
Mada postoje neki izrazito oprezni kirurzi koji mmc koriste za svaku dioptriju veću od -2,ali koliko sam čitao to je rijetko.
Zamućenje se može podjelit na 4stupnja i 0stupanj kojeg nazivaju "trace"(vrlo maleno zamućenje),zamućenje 1stupnja navodno je vidljivo na mikroskopu,ali navodno još nenastaje gubitak redaka slova na tabli koji se mogao vidjet sa najboljim mogućim naočalama prije operacije,mada je vrlo vjerojatno da se problem ipak primjeti kroz kontrast.Kod zamućenja 2stupnja,navodno postoji razlika u čitanju slova na tabli,ali još uvijek uz najbolju moguću korekciju većina pacijenata mogu vidjet liniju 20/20(100postotan vid),mada su mnogi prije operacije vidjeli i 20/15(130postotan vid) sa svojim najboljim mogućim naočalama,kontrast je upitan,kirurzi se uglavnom nebave takvim istraživanjima.Tek 3 i 4stupanj zamućenja uzrokuju gubitak van okvira 20/20 na tabli.Za srednju kratkovidnost je kod Prk operacije postojala prije šansa zamućenja 2stupnja ili veća,ali razvojem visokofrekventnih lasera i pojavom mmca sada već postoje istraživanja koja kazuju da za srednju kratkovidnost do -6 uz mmc niko od preko 80ispitinaka nije dobio zamućenje nitu u najmanjem stupnju.Dok za visoku kratkovidnost postoji šansa zamućenja i uz mmc,ali navodno po istraživanjima ne premašuje 1stupanj.
Zamućenje se često javlja nakon operacije,ali se pod djelovanjem stereoida povlači,ali ponekad se odbija povući do kraja i ostaje trajan ožiljak.
Kad ostane zamućenje većeg stupnja postoji operacija zvana PTK operacija koja laserom jednoliko skine dio površinskog zamućenog tkiva rožnice i zatim se stavi Mmc,nakon čega slijedi oporavak identičan kao nakon Prk operacije.
Međutim koliko sam čitao rezultat ovakve operacije uglavnom nije vraćanje na BCVA prije prve operacije Prkom.
Postoje još neki rizici Prk operacije:
2.Loš vid u slabijim osvjetljenjima(Gash) zbog optičke zone lasera,prevelike širine zjenica u mraku i dubine korekcije,već je puno pisano o tome pa da neponavljam
3.Aberacije višeg reda(iregularni astigmatizam)

Sam loš vid u slabijim osvjetljenjima može se stavit u kategoriju aberacija višeg reda,samo sam odvojio točke,jer se uzrok pod točkom 2. može spriječit pravilnim predoperativnim mjerenjem zjenica,što klinike često nerade jer bi previše kandidata otpalo(zarada klinike).Da neko nemisli da se radi o malom postotku evo sljedeći tekst:

http://www.revophth.com/index.asp?page=1_13817.htm
Mada je istraživanje za lasik operaciju nevjerujem da se ni kod Prka previše razlikuje statistika,jer je isti problem sa optičkom zonom lasera.
Znači ako se radi o dubokoj korekciji(visoka kratkovidnost) čak 64posto pacijenata izjavljuje da im je noćni vid nakon operacije postao lošiji od onog što su prije operacije postizali sa korekcijom,unatoč tome 72posto visokokratkovidnih pacijenata izjavljuje da je ipak zadovoljno operacijom.
Da recimo o klinici Svjetlost uvedu kao pravilo mjerenje zjenica to bi značilo eliminaciju ogromnog postotka kandidata i možda bi to značilo nemogućnost financijskog opstanka,jer ipak treba plaćat kredite na laser,opremu,prostor,zaposlenike i normalno odvojit za sebe.

Nastanak aberacija višeg reda koje nisu uzrok nepodudarnosti optičke zone lasera,širine zjenica i dubine korekcije moguć je kod Prk operacije unatoč korištenju Wavefronta(kod lasika je taj rizik znatno više izražen),čak i kad se radi o maloj dioptriji,to se može odrazit kroz ghosting(duple slike),član Dubrovnik je to opisao prije koju stranicu.Ovdje imaš forum gdje se može čuti o iskustvima pacijenata http://www.lasermyeye.org/forums/forumdisplay.php?f=45 ,tu sam naišao na primjere trajnog ghostinga(kod oporavka je normalna pojava) unatoč Prku,Wavefrontu i maloj korekciji,sad nebi znao u kolikom se postotku to javlja.

Zbog svega navedenog ukljućujući i normalnu funkciju ako dođe do sporog oporavka,mislim da je najbolje operirat oko po oko,jer su moguće posljedice kasnije lakše rješive nego da se unerede oba oka istovremeno.
I naravno zaštita od sunca sunčanim naočalama koje je u doba oporavka opasno za nastanak ili porast zamućenja.Neki kirurzi smatraju da se tek dve godine nakon operacije rizik vraćanja zamućenja zbog sunčevog zraćenja posve anulira,mada mnogi savjetuju puno kraće razdoblje zaštite.
Jolac is offline  
Odgovori s citatom