Pogledaj jedan post
Old 30.03.2014., 22:22   #62
Quote:
Shpiro kaže: Pogledaj post
protubrodska raketa srednje veličine, od jedno 25-30 km dometa (više niti ne treba, odnosno bar donedavno nije trebalo, dok nije počela proliferacija samonavođenih pzo raketa) po meni osobno jedan je od važnih elemenata. zašto bi inače desetak nacija koristilo Sea skuu a još desetak Penguin? Evo i Kinezi su uveli u službu posve novu varijantu z9 (koja niti ne može obavljati asw misije) samo da bi služila kao nosač malih protubrodskih raketa (uz valjda ipak primarnu ulogu nadzora mora)

Nosači aviona neće uvijek biti gdje trebaju biti, a harpooni na brodu, iako moćniji u dosta pogleda, nisu fleksibilni kao kombinacija helikoptera i rakete na istome. neće to biti salve koje probijaju ozbiljne obrane, ali za neke periferne jedinice i manja plovila će biti itekako opasni.

Ma gledaj, u idealnoj situaciji, neograničeni budžet, nitko ne bi dovodio u pitanje i ovo, ali mislim da RN sada ima STO važnijih i prioritetnijih stvari od ovoga. Realno, protiv kojeg to plovila oni tu raketu mogu koristiti ( a i sami kažu da bi se to trebalo koristiti protiv plovila sa do 1000 t istisnine ), a da opravdava ovoliki trošak?

Piratski brod? Za njega su strojnice na helikopteru dosta, eventualno staviš Brimstone i više nego dosta. Iranski brodići? Brimstone uglavnom dosta, a za njih i služe nosači i zrakoplovi s njih, a dođe li do makljaže s njima, nosači će BITI tu, a i Ameri.

Ja bih, da se mene pita, slobodno dozvolio da se tu stvori gap, i mirno bih spavao...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom