Tema: Celijakija
Pogledaj jedan post
Old 31.05.2010., 08:44   #6
Quote:
wandast kaže: Pogledaj post



moj nećak ima celijakiju, dijagnosticirana na sistematskom za školu, znači s 6 godina, do tada je gubio na težini, mora bit na djeti cijeli život, cijela prehrana mu je drukčija od ostatka obitelji, sestra je kupila pekač kruha (tada ga još nije bilo za kupit ovde, barem mi nismo čuli za to) i svaki dan mu sprema bezglutenski kruh, ostalu spizu je nabavljala vani ali vjerojatno sada toga ima kupit i ovde, postoji udruga u splitu pa je najbolje otić tamo i sve ćeš doznat
bolje je da se sto prije otkrije u svakom slucaju...
dr. kod koje smo bili je saznala da je ima u 40-toj godini...
aj mi nabavi recept za kruh u pekacu jer mi je dr rekla da ne smijem koristiti ni suhi kvasac, nego samo svjezi a nemam pojma kako ga u pekacu upotrijebiti...

Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
šta znači točno "malo na težini" dali je on gubio kg ili se nije debljao...
dali postoje i neki drugi znakovi te bolesti...

moja cura ima sada sa 2,9 mjeseci ca. 12-13 kg i sad ste me malo preplašili, mislim ona nikad nije gubila na težini ali jako polako idu na gore, u godini dana ca. 1 kg dobije s tim da ona malo i jede
T. ima 15 mjeseci i u zadnjih 9 mjeseci je dobila 800 gr... ona super jede, ima super probavu... poslali su nas cisto da provjerimo jel sve ok, al ova dr. misli da tu ima nesto...

nemoj se odmah plasiti... ja koliko sam shvatila znakova i simptoma ima jako puno, a ne mora ih uopce biti...
evo:
Simptomi celijakije mogu biti različiti i često ne ukazuju na povezanost s probavnim sustavom. U bolesnika s poremećajem funkcije crijeva moguće je relativno brzo i lako dijagnosticirati bolest. Klinička slika može biti jasna i prepoznatljiva, ali bolest vrlo često može biti i sasvim tiha. Simptomi često mogu biti čak suprotni od očekivanih! Simptomi bolesti su najjasniji kod male djece. To su simptomi koji ukazuju na problem u trbuhu: povraćanje, napuhnutost, obilne, proljevaste smrdljive stolice, gubitak na težini, umor i slabost. Ako se u dojenačkoj dobi bolest ne prepozna na vrijeme, kasnije se kod djece jasno vidi zastoj u rastu. Navedeni simptomi tipični su simptomi klasične kliničke slike celijakije. S obzirom da tipični simptomi ukazuju na poremećaj funkcije crijeva u ovih bolesnika moguće je relativno brzo i lako dijagnosticirati bolest.
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom