Pogledaj jedan post
Old 04.02.2017., 13:58   #40
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Da jedino je i tesko to dokazati. Npr ja sam dizajner interijera i ti mene angaziras da ti ja kazem u koje boje da ofarbas zidove i koje tepihe da stavis po podu. E sada ako ti ja moj savjet fakturiram 1000 kuna - ne bi izazvalo sumlju. Ako ti svoj savjet fakturiram 1,000,000 kuna - izazvalo bi sumlju da je to fiktivan posao. E sada zasto je fiktivan? Ja sam rekao milion kuna i ti si pristao. Ja sam svoj posao uredno obavio i naplatio. To sto si ti pristao na milion kuna nije moj problem. Da si angazirao svjetskog arhitekta onda bi to bilo kao OK. E pa nemoj. Isto tako za studije; pa nije isto ako ti studiju pise neki klinac sa faksa ili ako angaziras profesionalca koji to napravi u krace vremena za puno vise para. Zato ga i jesi platio vise da napravi brze. Tako da kod tih intelektualnih usluga je tesko dokazati da je netko izvlacio novac ili nije i da li je nesto fiktivno ili nije. Ako je studija posjecenosti West Gate-a; posaljes ljude, oni pogledaju malo, naprave par anketa, ti napises izvjestaj i fakturiras. I zasto taj izvjestaj ne bih skupo naplatio ako narucioc na to pristane?

Glavni problem je da direktori koji nisu vlasnici firme to namjerno rade da podebljaju svoje djepove. Ili jos bolje direktori drzavnih firmi sa privatnim firmama s kojima su u talu.

No i vani imas na zapadu razno razne direktore privatnih firmi ili managere na visokim pozicijama koji donose odluke koje se ticu financija pa ne vidis da je on u dogovoro sa dobavljacem sarafa da ovaj fakturira vise a onda mu kasnije daje lovu. Po toj logici da to svi rade bi sve firme o kojima cujemo multinacionalke propale. Tamo radi ekipa koja fakat radi da ustedi lovu za firmu; dobije onda bonuse, unapredjenje itd. Ocito je na Balkanu drugacije...

Sve to je ok ako je riječ o privatnom sektoru. Sto se mene tiče neka neko iz svog džepa plati milijardu za intelektualne usluge, ali ako je osoba koja angazira nekog javni subjekt e onda mora bit najbolja ponuda na natjecaju( najbolja ne znaci najjeftinija- ali cijenu treba uzet u obzir kao kriteriji) i onda nece neko nabit cijenu jer uvijek ima netko tko ce bit jeftiniji.
doncafenovi is offline  
Odgovori s citatom