Pogledaj jedan post
Old 12.05.2017., 16:10   #246
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Nema po prirodi zlih ljudi , već samo negde manje a negde više nedostatka empatije.

Kolektivno zlo je zapravo pravo zlo jer je uvek rađeno u ime idealnog dobra(to je određena vrsta zaraze) , dok kod pojedinnaca to ide za udovoljavanje svojih pukih ličnih želja i prohteva sa odsustvom empatije.

Zato je jedan pametan čovek rekao da zli ljudi rade zle stvari , a dobri ljudi čine dobre stvari , dok samo religija može nagnati dobrog čoveka da čini zlo.
Sinoć sam baš gledala film koji govori baš o tome. Veli Milgram da tu nisu potrebni neki ideali - dovoljna je poslušnost. I koliko god neki tupili o tome da nam je to u genima jer povećava šanse za preživljavanje ja i dalje mislim da nije tako. Nego da je s pojavom religije poslušnost istisnula empatiju (koju imaju čak i miševi sa svojih pol grama mozga).

Jer kad loviš jebenog mamuta ne trebaš marširati strojevim korakom nego biti usklađen s drugima do te mjere da se možete razumjeti bez riječi i koordinirano djelovati bez planiranja. A i znati kako se osjeća mamut da bi mogao predvidjeti njegove postupke. Empatija, ništa drugo.

Religija, sveto znanje koje dolazi odozgo... to je za stočare. I stoku.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom