Pogledaj jedan post
Old 09.12.2004., 16:45   #1
Zagrebački slang

Ponukana citanjem nekih revnih i ponosnih agramera na ovom podforumu te njihovim brizljivim rekreiranjem idilicne proslosti, sa zaprepastenjem otkrih da ovakva tema naime jos ne postoji! Kako je to moguce?! Mislim da je krajnje vrijeme za jednu ozbiljniju ako ne vec sociolosko-lingvisticku analizu, onda barem kroniku zagrebackog slanga!

Mala opaska autora - iz Zagreba sam, premda odavno ne zivim u njemu, i sjecam se Tita. Necu sad o svom pedigreu, jer to nije bitno, i zelim svjetlost reflektora udaljiti sa sebe na temu rasprave, a ovo napominjem cisto konteksta radi. Dakle, govorim jednim standardnim zagrebackim idiomom, koji ne lici bas previse na ekstremnu varijantu koju neki ovdje favoriziraju. Kao, neka kombinacija kajkavskog i knjizevnog, sto je bio generacijski standard, zanemarimo li specificne bbb/stemerske varijante. Ne pada mi na pamet da se pisanom rjecju izrazavam drugacije nego knjizevnim hrvatskim, ili barem pokusavam - ne znam, mozda je to posljedica skolovanja. Isto tako, purgericom se nikad ne bi nazivala ne samo zato sto mi je taj pojam ostao u sjecanju kao iskrivljenog znacenja u uporabi Splicana, vec i zato sto mi je nekako deplasiran i arhaican.

Uglavnom, da ne digresiram. Primjecujem da ovdje neki frekventni vokalizatori agramerskih tradicija upotrebljavaju kolokvijalizme i slang koji mi nikako nisu u skladu s njihovim generacijskim kontekstom. Pa cu sad navesti samo par anakronizama.

Sjecam se dobro da je izraz rulja poceo izlaziti iz mode vrlo brzo nakon sto smo prestali gaziti sa svojim simpatijama. Ja ga osobno ne rabim vec godinama, jer mi je to gotovo ekvivalent kao da idem nesto njupati , sto je vjerojatno i moj otac prestao ciniti prije tri desetljeca, zisku?. Itd, itd. Priznajem da mi ponestaje inspiracije, stoga molim vas da izlozite svoje prijedloge, kako one anakronisticke, tako i aktualne.

P.S. U potpunosti prihvacam odluku moderatora da zatvore ovu temu vjerojatno vec dosadnu i bogu i ljudima.
Rajka is offline  
Odgovori s citatom