Pogledaj jedan post
Old 23.09.2005., 23:48   #19
student iz Kosovske Mitrovice

Ima vise rjecnika psiholoskih izraza ali ja koristim od Trebjesanina.Dobar je i dosledan postojanju.
Preporucujem i psiholoski recnik od English and Englisha. Vecina definicija i formulacija u psiholoskoj praksi je izvedena bas iz ovog recnika.Mnogi autori u raspravama o psiholoskim definicijama naglasavaju da su definicije u ovom recniku najpriblizniji i najtacniji.
Sto se tice testova inteligencije, ovi na internetu su smijesni. Neko to zloupotrebljava pa daje neke rezultate o IQ.
Svi mi znamo, drage kolege, sta je inteligencija i od cega se sastoji, kao i koje vrste inteligencije postoje.
Ako bude neko angazovan da izvrsi testiranje u firmi mora biti psiholog i samo on moze po zakonu dobiti prave standardizovane testove po relijabilnosti, valjanosti i objektivnosti.
Sledece: nemoguce je dobiti pravu sliku inteligencije sa dva tsta ili ne daj boze sa jednim. Znamo, drage kolege, da se za to koriste baterije testova (najmanje 4 testa-zavisno od svrhe testiranja).
I naravno, zainteresujte se za test KGT (ovde se zove tako a u Hrvatskoj ne znam), "takozvani kognitivni test gluposti", koji mjeri inteligenciju osoba koje su superobrazovane, pametne i pravi genijalci.
Po nekom mom misljenju (svi mi zamjeraju da sam perfekcionista) upotrijebio bih najmanje 9 testova inteligencije za jednu osobu da bih potpuno bio siguran sta sam ispitao. Vidjecu kakav cu biti psiholog kad diplomiram
boljanici is offline  
Odgovori s citatom