Pogledaj jedan post
Old 15.07.2005., 13:00   #20
Quote:
kaskader kaže:
Pa naravno kad je napisana prije nekih 18 godina...za vrijeme Ronalda Reagana. E sad...kad bih opisivao socijalno-ekonomski kontekst onog vremena u USI trebalo bi mi dva dana.

(...)

A da ima totales smjesnih stvari, to ima, skoro na svakoj stranici.
Svakako da ta knjiga nece nekome donesti nikakvo bogatstvo nakon sto je se procita. Ako ju procita netko tko je sto se svojih ambicija tice prosjecan, to mu moze eventualno predstavljati zabavno stivo.

Ali, ako dodje u ruke nekome koji je po svojoj prirodi ambiciozan, i tko je spremniji postici neke teze ostvarive ciljeve, onda ce si mozda u toj knjizi pronaci neke potvrde o svojim spoznajama iz zivota (citaj pristupu u zivotu), pa ce ga sve to skupa ohrabriti.

Inace, i ja se slazem da ima zbilja smjesnih dijelova, pogotovo primjera koji su "nezgrapni" za danasnje vrijeme.

Sto se tice consumerisma, povodjenja masa, itd., ja o tome nisam previse razbijao glavu dok sam citao knjigu. Knjiga je ionako tipican americki proizvod i zna se da je izrealizirana na nacin da ostvari veliku tirazu (citaj uspije se prodati i prosjecnom covjeku), povuce za sobom dobru zaradu, itd.

A ovo sto pises da je u SAD ovako ili onako, pa tako je to u mnogome i u zapadnoj Europi. Jedino sto je to u SAD ipak vise izrazeno, taj stil da je sve "make a money". Medjutim, to je tako svugdje u kapitalizmu i bogatom potrosackom drustvu. U slicnom okruzenju zivis i ti u UK, i ja ovdje u Italiji. I htio ili ne, neke stvari moras prihvatiti da bi tu zivio.

Sto se tice "consumerisma", ovisi s koje strane gledas na stvari. Ti si se u svojem postu postavio nekako vise u ulogu masa.

Zamisli jedan drugi scenarij:
Naprimjer, da pokrenes neki biznis s malo novaca, uspijes uz mnogo truda izrealizirati neku svoju ideju. Zatim, prosiris posao i zaposlis neke ljude. E sad, kad se vec nadjes u sustavu da imas neke obveze (placas neke poreze drzavi koji nikad nisu mali), investiras dalje da bi prosirio posao i bio i dalje konkurentan, itd., e onda ces itekako htjeti i raditi na tome da prodas "consumerima" to sto radis. Isto tako, mnogo ces razmisljati o tome kako prodati svoje proizvode. To uopce nije jednostavno, a jedino tako ces ostvarivati neki profit. Ili ce se desiti suprotno, a to je da ces morati zatvoriti djelatnost. Istovremeno treba i dalje placati poreze, imati dovoljno novaca da bi placao zaposlenike, itd. I tako to ide naprijed i u krug.

Cuj, u potrosackom drustvu je to tako, a mase su povodljive. I sam marketing igra na to. Kad ima jedan nesto, to zeli imati i netko drugi, pa se tako na trzistu pojave stvari koje postaju trend, prodaju se, itd. Neke druge se prestaju prodavati,...

Hajde, ne mora se to mozda dozivljavati tako strasno da se bas poistovjecuje s mentalnim drogama i ispiranjem mozga. Ipak je vjerujem ljepse zivjeti u UK ili Italiji, nego u Ugandi.
gatto is offline  
Odgovori s citatom