Pogledaj jedan post
Old 24.05.2010., 14:21   #9
Moje iskustvo je slijedeće: svaki mjesec (oko 15. u mjesecu) uplaćujem račun po izračunu potrošnje u prošlom mjesecu.
Znači,
1. broj kWh jeftine pomnožen sa cijenom jeftine plus
2. broj kWh skupe pomnožen sa cijenom skupe plus
3. mjesecna naknada plus
4. ukupni broj kWh pomnožen sa cijenom po kWh za obnovljive izvore
Na sve nadodaš PDV i to je to.

ALI, ovo funkcionira bez problema ako si u plusu po njihovoj procjeni.
Radi pojašnjenja uzmi primjer da npr. 01.01.u godini stigne obračun po kojem si 31.12. prethodne godine bio na nuli, tj. platio si točno koliko si potrošio. I oni ti za slijedećih 6 mjeseci pošalju uplatnice 200kn mjesečno s datumom plaćanja 15. u mjesecu.
Ako npr. 20. u mjesecu nisi platio račun, oni smatraju da si u minusu i šalju ti opomenu.
Ako odmah prvi dan uplatiš 1200kn za cijelih pola godine, miran si do novog obračuna, tj. dok ne vide koliko si potrošio pa ti ne traže još ili ne priznaju višak. 6 mjeseci ti neće slati opomene, iako ne uplaćuješ svaki mjesec.

Zato si odredi prihvatljivu rezervu i uplati je odmah, npr. iznos od pola mjeseca uplati 01.01., a onda 03.02. uplati izračunatu ratu do 31.01. I naravno, ne smiješ pasti u “minus“ s njihove točke gledišta.

Ja na sebi imam tri brojila i nitko se nije bunio kad plaćam. Na jednom brojilu (moje kućanstvo) sam izračunao ukupnu godišnju potrošnju, podijelio je s 12 i taj iznos počeo plaćati 01.05. Tako mi se ljetna rata povećala, ali mi se na jesen nakupilo dovoljno masti koju ću grickati u gladnim zimskim mjesecima kad se više troši, a treba preživjeti prvi mjesec nakom pijanog prosinca... Korist je obostrana, ja njih pola godine kreditiram, pa se ne bune, a meni je iznos računa za struju poznata stavka i nema iznenađenja.

Na drugim brojilima imam ovaj prije objašnjeni princip, malo stavim u preplatu, pa uplaćujem koliko trošim. I opet svima dobro, ja u preplati, koju držim konstantnom jer je ne iskoristim na kraju obračunskog razdoblja, a znam koliko trošim i opet nema iznenađenja. I naravno, ne plaćam tih 20-30kn mjesečno po brojilu (iz nekog posta prije) da bi mi oni izračunali ono što sam ja već prije doma izračunao...
noriega is offline  
Odgovori s citatom