Pogledaj jedan post
Old 15.02.2008., 21:31   #19
o betonaži
objekt je 3x6 metara.
grede 12x12 su stupovi na svakom čošku pravokutnika- kućice
te stupove sam zabetonirala: iskopali jamu oko 50 cm duboku, postavili stup i zalili betonom. na dužoj strani pravokutnika isto je stup u sredini, zabetoniran.

osnovni problem je imati stup (sa ovom kvalitetom drvene građe ) u svim "vaservagama". ona kutna pomaže pod uvjetom da je greda dobro odrezana, no ipak je ispalo dobro.

nakon toga:
da bi dobila ravan pod ( za moje potrebe je u objekt trebalo staviti u debljini od oko 20 cm šljunak separacije 18-32) na visini od 20 cm od zemlje stavila sam (jasno libelom određeno) od jednog do drugog stupa grede 12x12 učvršćene vrlo konkretnim L ili ravnim željezima. ta željeza imaju mogućnosti šarafljenja na nekoliko mjesta. ja sam radila 2, jer šarafi koje možeš kupiti, se toliko zagriju kod šarafljenja da su mi kod prelaza na ravni dio pucali. i onda se možeš.....
kasnije sam šarafila do kraja navoja - pauza - 1 cm ravnog dijela - pauza i ona lagano običnim francuzom polagano.
tako sam dobila 6 stupova dolje međusobno povezana gredama

stupove prednjeg, nižeg dijela objekta sa motorkom odrežeš na željenu visinu (pod uvjetom da kod betoniranja nije baš sve bilo iste visine) i tu sam stavila u cijeloj dužini 7 metarsku gredu u jednom komadu
ista stvar je za stražnji viši dio objekta
opet sam učvrstila kutnim željezima


doljnje grede kućice sam podzidala ciglama (na tvrdu zemljanu podlogu bez betonskih temelja i sl.) da izbjegnem eventualno savijanje.

krovne grede su me mučile jer sam se bojala težine krova (crijepa oko 1000 komada)
za svaki slučaj sam još u onaj raspon od tri metra među gredama "ubacila" po jednu gredu, da mi se gornja greda ne savije.
na to sam nabacila 5 metarske grede na razmak od (mislim) 80 cm, jer toliki je razmak greda i u mojoj stambenoj kući (građena 1939.) pa valjda ima neki smisao !
to je konstrukcija. mislim da nisam ništa zaboravila
na satelitskoj snimci vidiš objekt. nije da vidiš detalje ali to je već nešto kad ga se iz svemira vidi

kaj se izolacije tiče, samo informacija: bez ikakove izolacije (samo bez propuha) sa 5 infracrvenih lampi od 250 W, gorile su jasno 24 sata, na temperaturi od -10 C u štali je 5 stupnjeva.
drvo je iz raja izašlo
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom