Pogledaj jedan post
Old 28.03.2003., 19:44   #6
Oooo daaaaa!!!!
Eto ubola si me u slabu tacku jer sam godinama pevala u crkvenom horu i posebno su mi bile drage te uskrsnje Liturgije (izivni sto ne govorim misa ali to je cisto navike radi )
Ne znam da li vam je poznato je pravoslavno pojanje cetvoroglasno (2 muska & 2 zenska glasa) i da nema instrumenata. Veoma je prijatno i opustajuce za slusanje a zvuci nekako i uzviseno...

Mozda je to pevanje jedna od stvari koje najvise doprinose lepoti Liturgije. Meni se svidja i sto popa ne govori nego peva, to malo smeta u razumevanju toga sto govori ali posle drugog treceg puta ja sam sve razumela..samo se treba navici. Jos ako popa ima lep i jak glas mi se svi redom najezimo od lepote...

Prvo, za razliku od Bozica Uskrs je najduhovniji praznik i najvazniji jer ako Isus nije uskrsao onda hriscanstvo nema smisla..ali da se sad ne zapetljavam u tu pricu...uglavnom ko slavi uskrs od srca taj razmislja dosta o veri i svemu sto ide sa tim u periodu pre Uskrsa i bas se moze primetiti medju ljudima da postaju zamisljeniji, smireniji, pomirljiviji..bivaju tisi, gledaju vise da pomognu drugima, cak cesto primecujem i neku setu ili blagu tugu kod nekih svojih prijatelja...to je ta atmosfera koja vlada pre uskrsa..

Sama liturgija je uvek nekako..pa reci cu ..velicanstvena.Skupi se tu..ohoho ljudi...svako ponese u korpici par jaja za tucanje posle liturgije, ljudi se raduju Uskrsnjem rucku..

Pa kad popa zapeva
"Blagosloveno carstvo Otca i Sina i Svjatago Duha, ninje i prisno i vo vjeki vjekov."Hor: "Aaaaaaamin"...uf..mnogo mocan osecaj...

Koga zanima kako to zvuci neka poslusa sa ove adrese
http://www.sv-luka.org/chants/Liturgy1.ram (Real Player)

ili neka pogleda sta sve ima na strani..
http://www.rastko.org.yu/muzika/index.html

"Na Uskrs čim se u crkvu uđe, odma iznose se barjaci, litije i svijeće, te se čini setnja tri puta oko crkve pjevajući pop s đakom (& hor) "Voskresenije tvoje, Kriste, Bože naš". U crkvi nema onoga na zemlji, ko će u njoj ostati, nego čim je pop iz nje izašao, vrata se za sobom zatvore. Kad se vraćaju, onda stanu pred ženskijem vratma svi sa popom. Pošto su zvona još zavezana, a jedan je ispeo se na zvonik te na komandu popovu čeka, da zaslavi. Pop čim je zapjevao "Kristos voskrese", onaj ala da tuče u zvona, a sve grmi. Onda pop čim je tri puta ponovio pjesmu, krstom u ruci tri puta križa po vratima crkve i tako ih otvori , a narod ulazi za njim. Kažu, ko bi ostao tadaj u crkvi, da bi pozveketao (poludio). "

Na Uskrs se pozdravljaju ljudi posebnim pozdravom "Hristos voskrese!" Na koji se odgovara "Vaistinu voskrese!" .
Minam is offline