Pogledaj jedan post
Old 20.01.2012., 13:05   #570
UPOZORENJE - stare uplate

Imam ugovor za dopunsko s HZZOom od 21. 1. 2010. Polica se automatski obnovila 21.1.2011., a ja sam nastavila s uplatama.
Jučer dobivam preporučenu opomenu i navodni dug od 620 kn (uključujući i kamate).
Skupim uplatnice i odem danas u područni ured, a kad tamo veli tip da imam neka nepodmirena dugovanja (dvije uplate) u 2010 iz čega se nameće jedini zaključak da hzzo voli loviti u mutnom jer:
1. ne raskida ugovor na vrijeme kao što u ugovoru piše, već namjerno dozvoljava automatsko obnavljanje kako bi nakon podužeg vremena mogao obračunati veću kamatu, mada i to na upitan način
2. obračunava kamatu na krajnje netransparentan način jer u ugovoru stoji da se u slučaju nepravovremene uplate, od sljedećih uplata prvo podmiruju kamate, pa onda glavnica. Znači, ako sam u 2010. preskočila jednu ratu, s uplatom sljedeće rate koja je usljedila nakon samo mjesec dana, morali su obračunati zateznu kamatu za neplaćenu ratu, a ona je na iznos od 130 kn i rok od mjesec dana mogla iznositi - koliko?
Po njihovom izračunu, danas imam kamatu od 100 kn!

U točki x ugovora stoji. "Zavod će o dospjelim, a neplaćenim premijama izvijestiti ugovaratelja pisanom opomenom."
Ne piše u kojem roku će to Zavod učiniti. Je li taj rok reguliran nekim drugim zakonom, možda o obveznim odnosima ili sl.? Zna netko?
Ne može to biti, kao što je jedna forumašica napisala da su joj rekli "kad im se skupi", jer njima se to skuplja na račun visine mojih kamata, pa što duže, to bolje.

Ima li u ovakvom slučaju ikakva smisla žalba hzzo-u, ili bi trebalo uputiti tužbu nadležnom sudu?

I još pitanje o famoznom bolničkom liječenju. Jedino zbog toga i uplaćujem dopunsko, jer sve specijalističke preglede kad mi trebaju i tak obavljam u privatnim klinikama i plaćam u punom iznosu, budući da prema listama čekanja mogu crknuti.

Zna netko "iz rukava" koje od privatnih osiguranja pokriva bolničko liječenje. (Koliko uopće košta jedan dan ležanja u bolnici?) Ne zanimaju me toliko uključeni sistematski i sl. pregledi.
I kako je reguliran dolazak hitne pomoći? Ulazi li to u osnovno osiguranje ili dopunsko?
anita is offline  
Odgovori s citatom