Pogledaj jedan post
Old 21.01.2012., 22:58   #573
Quote:
katarinaš kaže: Pogledaj post
pozdrav
zanima me da li ja i suprug imamo pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje jer imamo dvoje djece, primamo dječji doplatak jer nam prihodi po članu kućanstva mjesečno iznose 1.218,20 kn. Zanima me ako imamo to pravo dali ono djeluje retroaktivno od kad vrijedi i rješnje ili od trenutka predaje zahtjeva?
Kome se moramo obratiti u svezi navedenog prava i što je potrebno od dokumentacije?

Unaprijed zahvalna.
Dopunsko osiguranje (besplatno ili uz plaćanje) počinje vrijediti 30 dana od dana podnošenja ponude u HZZO. Uvijek se predaju dokumenti za proteklu godinu.

Dokumentacija koju treba dostaviti (ovisno jeste zaposleni ili ne):
Kako se dokazuje visina ukupnog prihoda?
- visina plaće ostvarene kod poslodavca za rad u tuzemstvu i inozemstvu potvrdom ovjerenom od poslodavca
- visina mirovine ostvarene u Republici Hrvatskoj - potvrdom Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, odnosno isplatitelja mirovinskog primanja
- visina mirovine ostvarene u inozemstvu - potvrdom poslovne banke putem koje se mirovina isplaćuje, odnosno drugom ispravom kad se mirovina ne isplaćuje putem banke
- visina dohotka:
. od samostalne djelatnosti obrta, slobodnog zanimanja ili poljoprivrede i šumarstva prije svih umanjenja dohotka i bez umanjenja dohotka za gubitak iz ranijih godina,
. dobiti ostvarene od samostalne djelatnosti obrta, slobodnog zanimanja ili poljoprivrede i šumarstva prije svih umanjenja dobiti i bez umanjenja dobiti za gubitak iz ranijih godina,
. dohotka s osnove primitaka od kojih se utvrđuje drugi dohodak,
. dohotka od imovine i imovinskih prava,
. dohodak od iznajmljivanja soba i postelja turistima od kojega se plaća porez na dohodak u paušalnom iznosu dokazuje se potvrdom nadležne porezne uprave,
- o visini naknade zbog nezaposlenosti - potvrdom, odnosno podatkom iz evidencije Hrvatskog zavoda za zapošljavanje
- o visini novčanih prava ostvarenih prema propisima o socijalnoj skrbi - potvrdom, odnosno podatkom iz evidencije nadležnog centra za socijalnu skrb,
- o visini drugih novčanih prava ostvarenih prema propisima o mirovinskom osiguranju, o doplatku za djecu, o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji i Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata - potvrdom, odnosno podatkom iz evidencije nadležnog tijela,
- visinu ostvarenih prihoda od naknada plaće, koja se isplaćuje na teret sredstava Zavoda, odnosno koju Zavod isplaćuje na teret sredstava državnog proračuna, Zavod utvrđuje na osnovi svojih evidencija.



Quote:
castor8 kaže: Pogledaj post
evo ovako.. u 1.mj prosle godine sam pokrenio policu na placanje, platio sam 2 mjeseca i onda kad je brat isao provjeravati da li imamo pravo na besplatno, zakljucili smo da imamo. naravno, ukljucio je i mene i automatski sam se prebacio na to i to mi je pocelo teci pretpostavljam od 3.mj, medjutim ostala mi je ista kartica sa datumom da vrijedi od 1.mj.
kako imam dosta zdravstvenih problema, kako se blizio taj prvi mjesec odlucio sam predati zahtjev za placanjem da mi se ne desi da ostanem bez dopunskog. u isto vrijeme, promijenio sam prebivaliste i prijavio boraviste u drugom mjestu, sto je kako sam provjerio u hzz-u promijenjeno i kod njih a potvrda za to mi je i nova trajna zdravstvena koju su mi poslali na adresu boravista.
oni su pod broj 1, poslali iskaznicu dopunskog na adresu prebivalista, po kojoj logici ne znam
pod broj 2, iako pise da je rok dospijeca prve premije 9.1. koverta sa iskaznicom je stigla 16.1., zbog njihovog nemara dobijam kamate,kao prvo zbog slanja na krivu adresu a kao drugo zbog primanja obavijesti nakon roka dospijeca?
pod broj 3, ja sam jos uvijek na besplatnom dopunskom koje mi traje do 3 mjeseca, sto sam i provjerio jer sam bio kod doktora. e sad, besplatno dopunsko je na rok od godine dana, da li ja mogu ponistiti taj zahtjev dok mi ne istekne ovaj ugovor?
na onaj njihov broj se ama bas nikad niko ne javlja, zovem satima svaki dan, medjutim, bezuspjesno.
Ako se promijeni adresa u osnovnom osiguranju, mora se promijeniti i u službi dopunskog osiguranja - nema automatske promjene adrese.
Novi zahtjev možeš bez ikakvih posljedica promijeniti ako polica još nije počela vrijediti.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom