Pogledaj jedan post
Old 01.11.2004., 01:35   #2
Quote:
Potala kaže:
Otkad?
Ja sam u srednjoj bila u Meku na slavlju jednog rođendana i tamo nas je neki lik proveo Mekom i lijepo nam je pokazao što rade s otpadom - sprešaju i bace u smeće.
I ostaci nakon jela uvijek su letili u one kante za smeće. Sumnjam da su poslije djelatnici Meka razvrstavali otpad za recikliranje.
U Hrvatskoj ionako nema recikliranja (izvor iz prve ruke). Otpad koji se navodno reciklira, recimo u eko-otocima, NE RECIKLIRA se. Hrvatska javnost je jednostavno previse nedisciplinirana, zagaduje otpad za recikliranje namjerno ili iz neznanja (recimo, kod recikliranja stakla ljudi bacaju tamno staklo u kontejner za bijelo staklo, plastiku u kontejner za limenke, itd). Niti jedan hrvatski prizvod nema standard za recikliranje (recimo, na tamnoj boci treba pisati 'tamna boca' kako bi covjek znao kamo da taj otpad baci). Kada se tako pomijesani reciklazni otpad dovede na recikliranje, odvajanje i sortiranje otpada skuplje je od prozivodnje novoga. Bilo je pokusaja recikliranja stakla, ali od toga se odustalo. Tako da na kraju sav navodno reciklirani otpad na kraju zavrsi na skupnom smetlistu.

Jednostavno, u hrvatskoj se otpad ne reciklira. Osim nekih vrsta skupog industrijskog otpada. Pa tako i McDonalds ne reciklira, jer nema smisla.

Quote:
A ni nema se tu što razvrstavati - zamašćeni papir (koliko ja znam) ionako se ne može reciklirati.
Moze se reciklirati. Takav papir se reciklira, odmascivanje je standardni postupak pri recikliranju takvog otpada.

Quote:
A one čaše za piće brijem da nisu PET.
One case su napravljene iz posebne smjese sa pogodnostima za recikliranje. U principu, sva ambalaza McDonaldsa je posebno radena za recikliranje, ukljucujuci i pjenu od koje se rade case. McDonaldsu je itekako u financijskom interesu reciklirati svoju ambalazu jer je on ujedno i partner pri njezinoj izradi. Takvo recikliranje pojeftinjuje im ambalazu.

Eto, meni jako bliska osoba se bavi tehnologijom prehrane, ambalazama, preradom, sanitarnim uvjetima, pa sam i sam primoran nesto od toga nauciti, tipa 'ajde mi napisi jedan vrlo kratak seminar'
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom