Tema: Ukrajina
Pogledaj jedan post
Old 30.07.2005., 16:54   #9
Ovako...

Bio sam 3 mjeseca u Ukrajini kao posmatrac na izborima (oktobar 2004- januar 2005). Ovo su moji utisci:

Kijev - stvarno prelijep grad. Crkve su prelijepe, a ima i stosta drugo da se vidi. Jedino je zimi jako prljav, zbog snijega... Metro je haos, pravi primjerak ruske komunisticke arhitekture. Cak i zapadnjaci priznaju da je odlican...

Siromastvo je svuda. Posao se moze naci, mada tesko. I uglavnom u Kijevu. Za strance je IZUZETNO tesko naci posao, mada se i to moze. U Ukrajini jako malo ljudi govori engleski, svi govore ruski i ukrajinski, poneko njemacki, na zapadu i poljski. Kijev i nekako moze da prodje, ali ostali gradovi su uglavnom uzasni. Jedino je Ljviv (na ruskom Lavov) na zapadu jako lijep grad, ostali su bezveze. Totalno neuredjeni, cak i oni najveci, kao Donjeck i Dnjepropetrovsk.

Voda nije za pice, mora da se kupuje flasirana. Srecom, hrana i pice su izuzetno jeftini (Ukrajina je to... ), cak i u restoranima. Izvan Kijeva mozete da rucate ili vecerate za 3-4 dolara, u Kijevu je malo skuplje, mada ni blizu Hrvatskoj ili Crnoj Gori. Doduse, u Kijevu postoji restoran Domasna kuhinja, jako popularan i jeftin. Dobra hrana...

Plate su vrlo niske. Profesori primaju 30 dolara... U Kijevu je prosjek mozda oko 200-300 dolara, osim za neka dobra radna mjesta, kakvih je malo. Stan u Kijevu je oko 200-300 dolara mjesecno, a i vise, ako je u strogom Centru.

Biznis? Slabo, sve je u ruskim rukama... Ukrajina je izuzetno siromasna zemlja. Dovoljno je reci da su prosjecne godisnje plate u Rusiji oko 1700-1800 dolara, a u Ukrajini 600-900 dolara. Pa vidite sami...

Ipak, narod je jako dobar, svi su jako ljubazni, samo je jezik problem. I ima se sta vidjeti, Ukrajina je ipak najveca evropska zemlja (ako ne racunate Rusiju ). Pogotovo Kijev, Ljviv i Krim...

To je to, ako nekome treba jos informacija, samo pitajte...

PS. Za one koji zele da posjete Ukrajinu na 5-7 dana, a da putni troskovi i smjestaj budu placeni, kao i prevodilac i vozac, najbolje je da odete kao posmatraci na sljedece izbore (parlamentarni izbori mart 2006). Mozete kao posmatrac OSCE misije (mada je jako tesko upasti kod njih), ili (sto je moja preporuka) kao posmatrac ENEMO misije, u kojoj ucestvuje hrvatski GONG. Dakle, samo pozovite GONG i raspitajte se da li ima mjesta...
Bobo_PG is offline  
Odgovori s citatom