Pogledaj jedan post
Old 20.07.2003., 23:22   #28
Quote:
zubatac kaže:
Pandora10
Nije da ne cijenim misljenje, ali mislim da smo se krivo razumijele.
Sposobnost samostalnog odlucivanja i procjene, slobodnog izbora i preuzimanja odgovornosti za isti, svijest o uzroku i posljedicama po fizikalnom principu akcije i reakcije, moc je koju svaki covjek posjeduje po definiciji svjesnog inteligentnog bica, ali je se odrice, djelomicno ili u potpunosti, u korist drugoga. Trajno prebacivanje odgovornosti znak je slabosti, i nije nista drugo nego postavljanje zadanih okvira, odnosno granica samom sebi i svojim mogucnostima. Sto daje znacaj bogu, koji je inace suvisan.

Znanje je moc, a nedostatak znanja uzrokuje gubitak moci, znanje koje ukljucuje etiku odgovornosti, svijest o dalekoseznoj uzrocno-posljedicnoj vezi svojih odluka i izbora. Sto je, po mom skromnom sudu, prava i prakticki neogranicena moc.

A tvoja tvrdnja da postoji nesto, sto u potpunosti raspolaze tvojim zivotom, negira smisao tebe kao samostalnog inteligentnog bica i svodi te na Simsa koji ne moze izaci izvan svog dvorista, ako ti to nije strasno, ne znam sto jest

Percepcija odredjuje nas pogled i odnos prema svijetu i sebi. Ako se dozivljavas slabim, tako ces i djelovati. Na kraju se sve ipak svodi na to da kako se postavis, tako ce ti i biti
U prvom postu nisi govorila o odgovornosti već si dokazivala nepostojanje Boga zadržavanjem moći za sebe i u tom smislu sam ti i odgovorila ukazujući na granice te moći i tog zadržavanja...pa nema šanse da se nismo dobro razumjele.

To da postoji nešto što u potpunosti raspolaže mojim životom nije moja tvrdnja već gola činjenica.Ko to može prihvatit,steko je potrebno znanje a time i (neku)moć i već izašao iz svog (vlastitog)dvorišta.Takav shvaća(zna) da je životom darovan i da je time još odgovorniji što će sa njim učiniti,od onoga koji misli da je život njegovo "vlasništvo".Znanje je zaista moć...ako je znanje.Ali sa takvim znanjem koje bi bilo tako moćno...kao što ti je rekao delija...ti ne raspolažeš.I zato,uz sve dužno poštovanje,ne vjerujem u tvoju "praktički neograničenu moć".Mislim ipak da je tvoja moć još vrlo "ograničena" i da si se malo "zanijela".
Što se tiče odgovornosti stvar je jednostavna...odgovaraš samo za ono što je u tvojoj moći...i ni za što drugo.A u tvojoj je moći koja ti je (svakome)prirodno "dana" za sebe donositi odluke i izbore.Ta odgovornost postoji u svakom slučaju i za svakoga bez izuzetka...a u slučaju "postojanja Boga" (da tako kažem )ona je posebno izražena ...što je poznata stvar(u svim religijama),jer podrazumjeva znanje o postojanju "šire" stvarnosti iz koje svaki pojedinačni život izvire i u koju se vraća kao ostvareno "djelo".
Dakle "postojanje Boga" ne isključuje tvoju odgovornost već je višestruko naglašava samom sviješću da ne raspolažeš ničim "vlastitim"...otprilike kao što bi odgovornije trebala raspolagati sa posuđenim novcima koje moraš vratit,za razliku od neodgovornog trošenja novaca koje si našla na putu.

Slažem se da nas percepcija određuje...pa tako možemo za razliku od zadržavanja "svog života" percipirati svoju pripadnost sve-ukupnosti života što (nam) daje malo "širi" prostor i malo veću slobodu djelovanja,a time i veću moć (i odgovornost).
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline