Pogledaj jedan post
Old 29.08.2010., 00:29   #2383
Quote:
114DiraR kaže: Pogledaj post
Nadrobi ti brate svega okolo. Zikrim i ja poslije namaza ali za sebe i u sebi. Nisam ja protiv zikra nego protiv nekih oblika koji nisu utemeljeni izvorima ove vjere.

Mislim, hvala tebi sto si se potrudio napisati o evlijama i zikrovima i svasta nesto, ali mi nisi spomenuo ni jednu jedinu predaju gdje su ashabi r.a na taj način ibadetili, nit da im je Allahov poslanik savs tako nešto rekao.

Naprotiv, Ibn Mes'ud r.a je vidio neku grupu od ta'bina koji su sjeli u kuću i htijeli zajedno svi da kažu 100 puta la illahe illalah pa kad je čuo za to on, otišao je kod njih i rekao im : " Vi ili ste bolji od ashaba ili ste skroz zalutali", budući da mu je takvo djelo strano bilo. A ibn Mes'ud je jedan od najučenijih bio r.a.

Allah ti je dao slobodu tu i nema niko pravo da ti je uzme, samo takav ibadet je novotarija a Nessai prenosi od Džabira r.a da je čuo poslanika savs kako kaže da je svaka novotarija zabluda a svaka zabluda vodi u vatru.

Poslanik, a.s., došao do halke u kojoj su bili ashabi i upitao ih: „Šta vas je navelo da sjednete?!“ Odgovorili su: „Sjeli smo da spominjemo Allaha i da Mu zahvaljujemo što nas je uputio islamu kao i na svim njegovim blagodatima...sve dok poslanik, a.s., nije rekao: „Došao mi je Džibril i obavijestio me da se Allah ponosi s vama pred melekima.“ (Muslim, 4/2075.)

„Kada god neki ljudi sjednu da čine zikr okruže ih meleki, obavije ih milost i Allah ih spomene onima koji su kod Njega.“ (Muslim, 4/2074.)

Poslanik, a.s., je rekao: „Uzvišeni Allah ima meleke koji kruže putevima i traže one koji čine zikr, pa kada ih nađu poviču: „Dođite ka onome što ste tražili!“ Potom ih obaviju svojim krilima sve do zemaljskog neba...Potom je rekao da će Allah reći: „Uzimam vas za svjedoke da sam im oprostio.“ Zatim će neki melek reći: „Među njima ima taj i taj koji im ne pripada, nego je došao zbog neke svoje potrebe?!“ Uzvišeni će reći: „To je sijelo u kojem ne može biti nesretnog.“ (Buhari, 5/2353.)
__________________
MOŽE SE DESITI DA NAM NEKO UBACI VIRUS LOŠIH MISLI, ALI MU NE DOZVOLIMO DA NAM OBORI SISTEM.
Sabur is offline  
Odgovori s citatom