Pogledaj jedan post
Old 03.11.2003., 02:13   #85
Quote:
Adura kaže:
Damire, ti kao orijentalista bi to trebao znati
Upravo zato sto sam orijentalista, to i znam, Adura. I bas zato sto sam orijentalista (filolog, historicar) nemam potrebu da nastimavam prevode kako bih potvrdio neka vjerska kreda, kao sto je savrsenost qur'anskog teksta.

Evo, pri ruci sam imao samo Wehrov rjecnik i jos jedanput sam provjerio. Nigdje ni rijeci o istovrmenosti.

Prema Wehru evo ti znacenja, istina, u modernom knjizevnom arapskom (al-fusha al-jadidah):

thumma - then, thereupon (onda, zatim); furthermore (nadalje); moreover (sta vise); and again and once more ("sta vise" s naglaskom);

par fraza:
kalla thumma kalla - no and a hundred times no! (ne i sto puta ne!)

min thumma - then, thereupon (onda, zatim).

Uza se nemam arpsko-arapske rjecnike koje si naveo, ali da bih bio fair prema tvom misljenju, evo sam pogledao u gramatiku klasicnog arapskog of Writea i nasao sljedece sto ide tebi u prilog, da budem fair:

Za istovremenost se koriste veznici "wa" i "fa". Medjutim, gramaticka skola iz Kufe (ne i ostale) dozvoljava da se koristi konjuktiv nakon "thumma" kao da stoji iza "wa" i "fa" i u tom slucaju znaci istovremenost.

Dakle, prema kufskoj gramatickoj skoli, ti si u pravu.

Eto, u tome i jeste i ljepota i problem arapskog, sto je izuzetno bogat i sto se moze tumaciti na vise nacina. Onda tu ulaze teolozi i biraju znacenje koje im pase.

Ja stvarno od Qur'ana ne ocekujem da mi precizno definira nastanak zemaljske planete, a idalje vjerujem da nesto u smislu Boga postoji.

Istovremena, neistovremena kreacija, u sest ili osam dana ili razdoblja, je li bozanski dan dug 1000 ljudskih godina ili nije, da li to ima ikakve veze s evolucijom, je li zivot na zemlji stvoren u 6000 ili 8000 godina, ili su u pitanju andjeoske godine koje traju 50,000 ljudskih godina naspram jednog bozijeg dana, da li je onda stvaranje zemlje trajalo samo 300,000 ili 400,000 godina ili mnogo duze, sto nauka tvrdi, meni to sve skupa nije bitno. Ja ne mislim da je Qur'an knjiga koja pojasnjava evoluciju zivota na zemlji.

Problem je sto muslimani pocnu tumaciti Qur'an prema naucnim otkricima tek kad su otkrica potvrdjena. To je tumacenje unazad. A i Qur'an i Biblija su toliko alegoricni i metaforicni da se sve moze protumaciti u suglasnosti s naucnim otkricima.

Po meni je to nepotrebno dokazivati da je Qur'an baziran na znanosti da bi neko bio vjernik.

U tom je poanta!
Damir is offline  
Odgovori s citatom