Pogledaj jedan post
Old 03.12.2008., 12:52   #3
Ja za Hrvatsku nisam siguran. Koliko vidim po forumu, cini se da ni Podobnik ne radi svima koji traze carski, jer izgleda da ga kolege pritiscu da radi operacije bez razloga (carski). Naime izgleda da je u RH lov na vjestice sto se tice carskog reza - lijecnici zele donositi odluku o tome da li ga raditi ili ne, dok je u inonzemstvu carski na zelju pacijentice totalno normalna stvar. Npr. u Njemackoj zdravstveno osiguranje prihvaca zelju pacijentice (npr. kaze, "bojim se vaginalnog, zelim carski") kao dovoljnu indikaciju da preuzmu troskove carskog reza. Bolnica moze odbiti carski na zelju, ali lagano je otici u drugu, trecu, petu, a u principu sve zele zaraditi na porodu, pa ce zaista rijetke odbiti zahvat.

Koliko ja znam u RH jedini nacin da se dodje do carskog reza na zelju (dakle bez medicinske indikacije) je podmititi nekoga tko onda pro forma izmisli medicinsku indikaciju.

Moje je misljenje da bi, humanosti poroda radi, trebalo omoguciti rodiljama carski na zelju. Naime planirani carski rez nema losiju statistiku uspjeha od vaginalnih poroda (kod kojih najgori slucajevi cesto zavrse kao hitni carski rez), dakle medicinski nije dokazivo da se radi o riskantnoj operaciji (i vaginalni porod je riskantan). S druge strane, mogucnost izbora daje vise moci trudnicama, pa humanizira njihov polozaj. Netko carski ne zeli i ne treba ga tjerati, no netko ga zeli i treba omoguciti izbor.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom