Pogledaj jedan post
Old 18.10.2007., 17:10   #96
Quote:
PhoeNiX_ReMinD kaže: Pogledaj post
A ovo s čovjekom...U 4. dimenziji je kao zrcalni odraz?
Da. Preokret u četvrtoj dimenziji učini te za tili čas potpuno naopakim.
Ima i još zanimljivijih stvari. Recimo, imaš 3D jabuku u 4D prostoru. Ona je, iz gledišta 4D prilično plosnata. Možeš ju dignuti u 4D i ona trenutno nestane, jednostavno zato što je plosnata. Možeš u 4D sobi naslagati gomilu 3D predmeta jer ih slažeš kao beskrajno tanke slojeve. No treba paziti kada to vraćaš nazad. Naime, predmet zauzima neki volumen. Kada se naglo pojavi, trenutno istisne zrak koji se tamo nalazi. Rezultat? Puf! Eksplozija. Zrak mora pobjeći iz volumena u kojem se gotovo trenutno stvori 3D predmet tj. upadne iz viših dimenzija. Isto je i obrnuto. Kada se podigne u višu dimenziju, ostavi zrakoprazni prostor, i nastane implozija. Zrak mora popuniti naglo ispražnjeni volumen.

Quote:
I ne kužim baš taj spin. Pito sam profu da mi to malo objasni,ali reko mi da je preteško to za mene... Jel možeš ti?
Jako ga je teško shvatiti. On se predočava kao vrtnja, ali zapravo nije. To je naprosto svojstvo čestica, nekakva dodatna energija, koja se može izmjenjivati sa energijom vrtnje čestice oko nečega.
Jer, prema Steinerovom zakonu, kada vrtiš česticu oko nečega, a još se i ona vrti oko same sebe, ukupna energija je zbroj obiju vrtnji. Energija može prelaziti iz te intrinsične vrtnje u angularnu i obrnuto. Tj. predmet se može malo brže vrtjeti oko nečega a usporiti u vrtnji oko sebe samog, ili može ubrzati vrtnju oko sebe samog a malo usporiti vrtnju oko nečega. Ukupni zbroj je isti.

E sad: kada se mjeri čestica koja se oko nečega vrti, vidi se da postoji višak energije. Ne samo vrtnja oko nečega nego i nešto što je neshvatljivo. To je spin. I on se izmjenjuje sa angularnom vrtnjom. Ukupni zbroj je isti.

Pa ipak, spin nije vrtnja čestice oko same sebe, kao što je to u klasičnoj mehanici. Naprosto, ne uklapa se u sliku. Ali izmjenjuje energiju kao što to radi vrtnja oko same sebe. Zato se i zove spin. Shvati to samo kao ime za nešto što nitko ne zna što je zapravo.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom