Pogledaj jedan post
Old 18.05.2016., 22:42   #722
Quote:
Deuce kaže: Pogledaj post
Počeo sam čitati ovaj thread jer me nedavno, na moju veliku žalost, nakon 30 godina braka i cca 35 godina veze napustila supruga. Za sada nitko nije potegnuo pitanje razvoda i podjele imovine (ja sam u prevelikoj depresiji da bih uopće razmišljao o svemu tome) ali će se to unatoč mojim željama vjerojatno uskoro dogoditi. Srećom nemamo maloljetnu djecu pa tu neće biti nikakvih problema, sva tri sina su odavno punoljetni, a s moje strane ne očekujem niti neke velike probleme s ev. podjelom imovine. Niti smo puno stekli, niti je ona osoba od koje očekujem nekakvu gramzivost (no, s druge strane još manje sam očekivao njezin odlazak nakon 30 godina braka). Iako mislim da znam odgovor, imam jedno pitanje vezano uz kvotani post: otac mi je svojedobno darovnim ugovorom darovao stan u kojem smo živjeli i u kojem ja i dalje živim, a ja sam također darovnim ugovorom njoj darovao polovicu tog stana tako da smo oboje vlasnici 1/2 (za sve to postoje uredni papiri). Obzirom na to pretpostavljam da u ovom slučaju ne vrijedi kvotano tj. da imovina stečena darovanjem ne ulazi u bračnu stečevinu, u ovom slučaju to jest bračna stečevina, točno? Hvala na odgovoru.
žao mi je zbog kraha braka

ako ste skupa ulagali u stan onda će tu moći tražiti neki novčani iznos(tipa adaptacije itd, a pretpostavljam da je tako bilo). Nije moguće stan podijeliti da jedan bude potpun vlasnik pa će, ako se ne budete uspjeli dogovoriti(ili ostane suvlasništvo), stan biti prodan ili češće jedan će drugome isplatiti njegov dio u novcu-to će sud odrediti. Ovo nije bračna stečevina nego njezina vlastita imovina.

bračna stečevina su samo (zakonski):
(1)Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.
(2) Dobitak od igara na sreću i imovinska korist od autorskoga prava i autorskom pravu srodnih prava ostvarena tijekom bračne zajednice, bračna je stečevina.
(3) Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici bračne stečevine, ako nisu drukčije ugovorili.
(4) Uknjižba prava vlasništva na bračnoj stečevini koja je u naravi nekretnina može se provesti i na temelju prijedloga obaju bračnih drugova koji sadrži izričitu, pisanu i bezuvjetnu izjavu kojom jedan bračni drug pristaje na uknjižbu prava vlasništva drugoga bračnog druga u jednakim dijelovima ili drukčije ako su tako ugovorili.
(5) Na ispravi koja sadrži izričitu, pisanu i bezuvjetnu izjavu iz stavka 4. ovoga članka mora potpis bračnog druga koji pristaje na uknjižbu prava vlasništva drugoga bračnog druga biti ovjeren kod javnog bilježnika.
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom