Pogledaj jedan post
Old 20.09.2011., 09:31   #1022
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Zlato je još debelo u dolini kada se cijena iz 1980. prilagodi na inflaciju. 850 Usd iz 1980. je danas preko 7000 Usd.
Ne znam zasto se ljudi drze toliko tih $850, to je bio intraday spekulativni peak na kojem je iz pozicije izasao minoran broj ljudi koji su bas "uboli" timing, nakon toga je slijedio 20-godisnji bear market. Hocu reci da tih $850 nije pokazatelj nicega za buducnost, obicna tocka na ticker tapeu prije 30 godina.


Quote:
Monetarna inflacija će se kad tad pokazati,a ovdje imamo brdo monetarne inflacije.
Da bi vidio da li imamo inflaciju, moras vidjeti da li imamo povecanje novcane mase i mark to market kredita u sustavu, a kad to pogledas, vidis da smo od 2008. u opakoj deflaciji.

Jedino s takvim modelom mozes objasniti sve sto se dogada:

1. deflacija (pad) mark to market kredita
2. bull market u americkim obveznicama (dobro uz neke dodatne stvari poput potraznje za derivate tipa Interest Rate Swaps (Rob Kirby))
3. padajuce cijene nekretnina
4. padajuce cijene korporativnih obveznica
5. relativno jak dolar
6. relativno slabi commodities
7. ne prevelik CPI
8. rast nezaposlenostii
9. pad BDP-a
10. bear market u dionicama
11. eksponencijalni rast Base Money Supply-a (kao Bernankeov odgovor na deflaciju koju nije mogao neutralizirati)
12. banke gomlaju lovu umjesto da posuduju
13. rast stednje gradana
14. kupovna moc zlata raste
15. banke propadaju

a to su sve simptomi deflacije.

Ono sto ja hocu reci je da smo u dijelu ciklusa kad u sustavu ima previse duga i nemoguce je prekinuti taj deleveraging (Bernanke to NE MOZE napraviti) jer ljudi i biznisi imaju previse duga i zele ga smanjiti. U takvom okruzenju ne moze doc do inflacije (povecanje novca i MTM duga/kredita), tako da je neosnovano ocekivati neki preveliki rast cijena (hrane prije zbog bankrota proizvodaca, nekretnina i dionica nikako).

Do inflacije u sekularnom deflacijskom ciklusu moze doci jedino da zakonodavci (ne centralne banke) doslovno pocnu dijeliti lovu ljudima (sto ne vidim da ce se desit).

Ovo je manje vise parafraziran ovaj post od Misha, a on i Steve Keen su jedini (s kojima sam ja upoznat) konstruirali kompletan okvir koji moze objasniti sve kaj se danas dogada, pliz pogledajte njihov rad.

Rekavsi sve to po meni je najbolje investirati u naslov ovog topica.
Brooksley is offline