Pogledaj jedan post
Old 19.09.2017., 14:33   #284
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Apostlat je nešto što se prenosi s jedne na drugu osobu.

Apostol je prijevod grčke riječi episkopein(doslovno "nadglednik) od koje se razvila riječ "biskup"

U Djelima možeš vidjeti da su apostoli birali svoje nasljednike.

sv. Petar navodi...njegovu službu nek dobije drugi.
u protestantskoj Bibliji Kralja Jamesa stoji... njegovo biskupstvo nek dobije drugi

Luka na ovom mjestu(Dj 1,20) raspravlja o službi apostola koju je Crkva čak i onda razumijevala pod naslovom biskupa.

Blizak suradnik sv.Petra i sv.Pavla , sv. Klement Rimski,opisao je kako su oni nastavili tu praksu u kasnijim godinama svojeg apostolata.
Propovjedali su po selima i gradovima te prve obračenike,iskušavši ih Duhom,budućim vjernicima postavljali za biskupe i đakone.

Ali ovo uopče nije neka novost,sv Pismo na jednom mjestu ovako kaže...

"Postavit ću im glavare u pravednosti i njihove poslužitelje u vjeri".

Sv. Irinej je pisao o prethodnim papama i pazio je pritom da uključi svako pojedino ime dok je pratio lanac nasljedstva sve do svojih dana.

I mi ga možemo pratiti sve do naših dana.
Lijepo si ti opisao prošlost, ali nemaš dokaza da je slijed održan do danas.

Ja imam dokaz da nije, a to su zločini Crkve.
Ovlašteni duhovni učitelj ne može činiti gnjusne zločine kao što ih je činila Crkva.
Ovlašteni duhovni učitelj zna prepoznati kome će dati znanje u naslijedstvo, a to ne može biti zločinačka i pokvarena osoba.



Quote:
Upamti ,Isus apostolima nije rekao da če uvijek biti osobe vrijedne divljenja.

Ono što im je rekao je da če Duh Sveti govoriti kroz njih,usprkos njihovim slabostima i ograničenjima.A potom im je rekao...Tko vas sluša,mene sluša,tko vas prezire,mene prezire.A tko mene prezire,prezire onoga koji mene posla(Lk 10,16)
Da, rekao je aposltolima. točka.

Nije rekao svim svećenicima u nazad dve tisuće godine

Quote:
A ja ti tvrdim da jedino vlasništvo nad istinom ima Crkva,i to ne zato jer je to moje mišljenje,več zato jer ta istina je zapisana u Bibliji.

Crkva je stup i uporište istine(1. Timoteju 3,16)

Kad makneš stupove,Crkva se sruši i ostaješ ti sam i 50 000 denominacija koje više nemaju pojma šta je istina a šta nije.
U citatu ne stoji da Crkva jedini stup istine i da nitko osim nje nema pravo propovijedati.

A i to što piše u Bibliji je upitne istinitosti, jer je Biblija skup hrpe različitih tekstova koje je Crkva ukompnirala u jednu knjigu onako kako joj paše.
Normalno da će Crkva napisati nešto u svoju korist
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom