Pogledaj jedan post
Old 08.01.2012., 23:27   #108
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Nirvana je realizacija da ne postoji jastvo, sebstvo, self ili kako ga već ti zoveš. Ali ako je to tako ostaje nejasno tko to u Nirvani realizira da ne postoji nikakvo jastvo.
jastvo, naravno, postoji, kao zalog - da bi ga se polozilo Visnjemu, da bi se odreklo sebe i slijedilo Dobrog Pastira (Mt 16.24), i tako se sjedinilo s njim ljubeci ga svim srcem svojim, i svom dusom svojom, i svim umom svojim (Mt 22, 36), a svojega bliznjega namjesto sebe samoga

i sami se kriya yogiji vole druziti u drustvu svih svetih (satsang) i tako podsjetiti Isusovih rijeci da je blazen svatko tko zedja za Bozanskim koje ce ga prije ili kasnije odvesti u Kraljevstvo Nebesko

davanje sebe vrhovnom Bicu, osobadja nas od svake patnje . u danasnjem svijetu, bilo to u Japanu, u Kini, u Indiji ili u Americi, naucili smo biti u kontroli svojega okruzenja, vodjen i svojim zeljama i zudnjama, i uvijek opet nesto izmice nasoj kontroli, uvijek postoji nesto novo sto nas privlaci . no, Bozansku svijest zanima samo ono sto nam omogucava da se rijesimo te nase stvarnosti koja nam prijeci da budemo ono sto istinski jesmo

krscanska kontemplacija tipa sv Ivana od Kriza i sv Terezije je ostvarivanje toga procesa covjekovog duhovnog rasta i sjedinjenja s Bozanskim bezgranicnim svjetlom, prolazom kroz noc duse prema totalnom odvajanju od svojih emocija, misli i zelja - da bi se napose sjedinili i ostali kulminirati, u svojoj svijesti, s bozanskom radoscu

ovi tvoji kundalinci prolaze kroz isti proces, svojim metodama svladavanja tehnike kojima dominiraju vitalne energije tijela i kontroliranjem kognitivnih procesa misli i tako svoje mentalne sadrzaje usmjere na to da budu absorbirane Visnjim . nacin na koji oni svoj um razgrade, kad odbace razlicite samsare, dovodi ih zaobilaznim putem do kristalizacije uma u svojoj prvobitnoj cistoci nevina djeteta


tako konacno, znanje Bitka postaje samospoznanje kojim pojedinac uvidja tko u stvari uistinu Jeste

kada se postigne to stapanje s voljenim Bicem, iskustva bezuvjetne radosti tek pocinju





Kad žud me milja žarka podžigaše


TAMNA NOĆ DUSE

1. Za tamne noći jedne,
Sa strepnjom, a u ljubavnome žaru,
O sretne li mi sreće!
Neopažena krenuh,
Kad već mi kuća u snu mirovaše.

2. U mraku, al' bez straha,
Uz tajne ljestve dobro prerušena,
O sretne li mi sreće!
U mraku i skrivena,
Kad već mi kuća u snu mirovaše.

3. U sretnoj noći onoj,
U tajnosti da nitko ne vidje me
Nit i ja išta gledah,
Bez drugog svjetla, vođe,
Do onog od kog plamtjele mi grudi.

4. A ono vodilo me
Sigurnije od svjetla podnevnoga
Do mjesta gdje me ček'o
On kog sam dobro znala,
U predjel gdje se nitko ne pojavi.

5. O noći što bi vođom!
O noći ljupkija od zore rane!
O noći koja spoji
Miljenicu s Dragim,
Miljenicu u Dragog pretvorenu!

6. Na grudima mi cvjetnim,
Što samo za njeg čuvale se vjerno,
Nasloniv glavu usnu:
Ja milovah ga nježno,
A cedrova lepeza zrak mu slala.

7. Zrak s kruništa visokog.
Dok njegovu ja mrsila sam kosu,
Sa svojom rukom mirnom
Po vratu tapšao me,


sv Ivan od Kriza

prijevod na hrvatski sa spanskog

Dark Night of the Soul opisuje deset stupnjeva na ljestvici mistcne ljubavi vec ranije opisane od strane sv Tome Akvinskog, i dijelom Aristotela


blissed be
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom