Pogledaj jedan post
Old 06.01.2017., 13:06   #24
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
[I] VELIKO,MALO I LJUDSKI UM-s kritikama Abnera Shimonya,Nancy Cartwright i Stephena Hawkinga
Nisam čitao, ali stavit ću u red..

Quote:
[I]roger penrose
CAREV NOVI UM
Zaista, profesor Penrose je jedan od blistavijih živućih umova. S obzirom na to, uvijek me fasciniralo kako tamo pametan i s tako dobrim argumentima može doći do tako krivih zaključaka

Carev novi um je sjajna knjiga koju svi trebaju pročitati, istina nije baš lagana, jer je pisana samo napola popularno.

I da napomenem, ne slažem se apsolutno ni sa jednim zaključkom iz knjige

Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Jedan detalj iz navedenog linka:

"Nitko još nije vidio jaje koje se odrazbije, kavu s mlijekom koja se odmiješa ili čašu vode u kojoj spontano nastane kocka leda. Vrijeme očito ima smjer i taj smjer često nazivamo strijelom vremena."

Zamislimo da se jaje "odrazbije". Najprije imamo razbijeno jaje, a poslije cijelo jaje. Dakle, strijela vremena ne ovisi o tome da li se jaje razbija ili se odrazbija. Općenito, vrijeme nema nikakve veze sa tzv. drugim zakonom termodinamike.
Smjer vremena je, između ostalog, fundamentalno određen termodinamičkom strijelom.

Za vidjeti zašto je to tako nije dovoljno pročitati jedan odlomak jednog članka s nekog popularnog portala.


Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Sa tvog popisa pročitala sam i imam je doma ovu knjigu. Ako se ne varam, ona ne obrađuje tematiku koja zanima autora već obrađuje sukob religije i znanosti, nastanak znanosti i oslobađanje od utjecaja Crkve.

Ta knjiga je za nekoga koga zanima odnos religije i znanosti.
Što da ti kažem, pročitaj opet. Neće biti da je tema religija i znanost, nego dokazi vs vjerovanja, knjiga je vodič za kritičko razmišljanje. Religija je samo dio priče. Ne moraš cijelu knjigu, pročitaj samo uvod gdje vozač vozi Carla i pita ga o Atlantidi.

Zatim pročitaj poglavlje, Zmaj u mom podrumu. Preskoči religiju.

Quote:
Pisana je na lagan, populistički način, odnosno ni nju ne možemo svrstati u znanstvene knjige.
A koje knjige koje si ti pročitala bi ti svrstala u znanstene ? Vjerojatno su sve znanstveno-popularne, kao i ova.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom