Pogledaj jedan post
Old 19.09.2007., 11:43   #6
Quote:
Zjena kaže: Pogledaj post
Auto je golf II diesel, trzisne vrijednosti u nasim krajevima 1500 - 2000 eura u jako dobrom stanju (bio).Imao sam sudar u kojemu nisam kriv - auto iza mene je udarilo u moje. Dosli smo u Croatia osiguranje (tamo je taj covjek osiguran, kasko) i on je priznao svu krivicu, poslikali procjenitelji, sve popisali i da dodem u utorak (jucer).
I jucer dodem, i taj procjenitelj kaze da je to totalna steta i da dodem u cetvrtak kada procjene koliko cu dobiti. Kaze mi da ga popravim u fusu a meni se digne tlak jer nista kriv a on se ponasa arogantno, zelim original djelove i popravak. Jos kaze da je auto maks. vrijedilo 1000 eura sto me dodatno raspizdilo jer toliko kosta najjadniji primjerak upitne ocuvanosti...
Mene zanima koji je najbolji nacin da mi auto racunaju pod trzisnu vrijednost a ne neku njihovu lihvarsku (kada su slikavali, rekli su da rade po trzisnim vrijednostima) i dali su oni duzni meni vratiti auto u stanje kakvo je bilo prije sudara? Nasao sam da po cl. 1085 st.1 zakona o obveznim odnosima su to duzni napraviti.

Sve u svemu me zivcira tzv. pravednost. Ne shvacam cemu ljudi placaju osiguranje osim sto po zakonu moraju a usto ovo ocito navodi covjeka da istrese dzep onoga koji je skrivio nesrecu jer divlji zapad se cini najboljim zakonom da bi covjek dobio sto treba.

Znam da mogu pisati primjedbu na njihovo rjesenje i eventualno dobiti jos nekih 10% vise... Usput koliki postotak vrijednosti od onih 1000eura moraju dati, znam da procjenjuju ostatak ali nema mi smisla da mi daju recimo 50% vrijednosti - jer kakva je to onda totalna steta kada bi mi isplatili pola auto vrijednosti...

hvala
Postoje dva modela naknade štete:
1. Restitucija, ili povratak u prvobitno stanje, popravak.
2. Reparacija, naknada u novcu za ono što se ne može popraviti, napr. bol, strah, gubitak bliske osobe.
Kod tvojeg primjera radi se o reparaciji, iz razloga što bi popravak auta (u ovlaštenom servisu) bio skuplji od njegove vrijednosti (nadam se a ti je taj dio jasan). Radi se o ekonomskoj, a ne o fizičkoj totalnoj šteti. Dakle, auto nije uništeno već se ne isplati popravljati (opet naglašavam: u ovlaštenom servisu). Popravak ne možeš tražiti, niti inzistirati na tome. Ni ti sam ne bi uložio 5.000 € u auto koji vrijedi 1.000.

Totalna šteta se obračunava na način da se procjenjuje tržišna vrijednost vozila (prije sudara) i vrijednost spašenog dijela (vrijednost razbijenog vozila). Ti bi trebao dobiti razliku i auto. Narodskim jezikom: sa novcima od osiguranja i novcima koje dobiješ prodajom razbijenog auta trebao bi na tržištu kupiti takav automobil (tog tipa, tog godišta, u takvom stanju). Matematika je vrlo jednostavna, ne vidim što je tu nepravedno ili lihvarsko.
Ono što ljudi naprave je da uzmu lovu i u fušu poprave auto. nešto se poravna, neki dio se kupi polovni i čak i preostane novaca.

P.S. Što se tiče Golfa II i njegove vrijednosti od 1.500 - 2.000 €, mogu ti samo reći: daj probudi se. Imaš internet, pogledaj po oglasnicima koliko ti auto vrijedi.
mwm is offline  
Odgovori s citatom