Pogledaj jedan post
Old 22.08.2016., 10:06   #54
pozz,
da bismo mogli govoriti o teologiji tzv. islamske države trebali bismo imati nekoga ko je pripadnik te ideologije i ko razumije njihovu teologiju.
Koliko sam ja upoznat ne forumu nema nijednog muslimana koji podržava ili odobrava ijednu stvar koje ova para-država odnosno teroristička organizacija čini.

Treba reći da niti jedna islamska zajednica u svijetu, uključujući saudijskog muftiju(kažu da je jedan odrađeni ogranak vehabizma isilski!?), ne podržava ISIL niti odobrava njihovo djelovanje.
JA neću govoriti o teologiji ali ću govoriti o ideologiji ove terorističke organizacije.
U osnovi djelovanja ISIL.a jest sirenje terora
Teror (iz latinskog terror, terroris, strava ili užas) je sustavno i često naizgled planirano širenje straha i užasa kroz provođenje ili prijetnju nasilja kako bi se ljude činilo poslušnima ili pokornima.
Godine 1793. francuski revolucionari su pod vodstvom Robespierra prozvali teror kao državno sredstvo moći i na temelju toga "vladavinu terora" ideološki opravdali.
teror ovako zamišljen je do prakse PLO-a bio nepoznata praksa među muslimanima.
Terorizam kao sredstvo političkog djelovanje jest osobina silnika, silnika kao što su opisani Faraon i Karun u Kur'anu. to je isključivo djelovanje kafira, odnosno nezamislivo je da musliman čini djela koja imaju osobine fesada(nereda i smutnje) i zuluma(nepravde) a koja neizostavno vode u teror.
na krjau Kur'an sam je razgraničio muslimana od teroriste najmanje ovim ajetom:
"Allah naređuje: pravednost, dobročinstvo i udjeljivanje bližnjima, a zabranjuje: razvrat, sve što je odvratno i nasilje! On vas savjetuje, da bi pouku primili." (16 : 90.)
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline