Pogledaj jedan post
Old 21.06.2004., 01:42   #14
Quote:
Commodus kaže:
malo ozbiljnije: ZAŠTO svi smatraju (čak i inetelektualci, eto npr. ti) da je normalno da doktori imaju ogromnu plaću, a ne smatraju da je to potrebno i za npr. srednjoškolskog profu?
Liječnici bi - po meni - trebali imati najveću prosječnu plaću zbog odgovornosti svog posla. Oni - uz pilote, minere i još par zanimanja - nemaju pravo na grešku. Čak i pravnici imaju pravo na grešku - zato i postoje viši sudovi. Ali, odgovornosti liječnika je daleko najveća - često imaju svega nekoliko minuta ili sekundi za odluku o kojoj ovisi nečji život.

Kod pravnika - smrtnu kaznu smo ukinuli, pa nema više mogućnosti fatalne greške. No, još uvijek je moguće zbog greške nevinoga poslati u zatvor ili uništiti uspješnu firmu. Odgovornost je ogromna.

Obje profesije su specifične zbog toga jer su eskluzivne - smiju se obavljati samo uz posebne strogo utvrđene uvjete: fakultet, stažiranje (obično za malu lovu ili besplatno), težak stručni, odn. pravosudni ispit i tek onda započinjanje prave karijere. A tih nekoliko godina praktično besplatnog rada kasnije se jednostavno trebaju nadoknaditi.

Kažem - dobili smo ono što smo tražili - kapitalizam. Nađi mi jednu razvijenu državu gdje su plaće sudaca, odvjetnika i liječnika bliske državnom prosjeku - i gdje se može jeftino tužiti.

Ovo što se događa je samo preraspodjela skupih usluga. U Njemačkoj, Austriji, SAD, Švicarskoj, UK... liječnici i odvjetnici su skupi, i njihova satnica je veća nego recimo postavljača keramičkih pločica. Nema razloga da tako ne bude i kod nas.

Situacija gdje je sat odvjetnika jeftiniji od sata rada mehaničara koji mi popravalja Yuga je nakaradna. Samo se stvari stavljaju u red.

I još da nadodam: oni koji bi trebali biti posebno visoko plaćeni su suci koji sude u kaznenim procesima. Ne mogu ni zamisliti kako je kaznenom sucu koji je upravo osudio mafijaša na dugogodišnju kaznu zatvora (ili na dan kada je taj isti nakon desetak godina izišao iz zatvora) pustiti dijete ujutro u školu. Niti jedan drugi posao se ne može mjeriti s tim.
Vojky is offline