Pogledaj jedan post
Old 22.02.2007., 18:15   #3
Quote:
XENON2 kaže: Pogledaj post
Imam problem:
Planiram kupiti Viessmann Vitolig 150 kotao na drva za centralno grijanje. Otvor za dimne plinove iz peci je 200mm. Dimnjak mi je Schiedel od 160 mm, koji nakon 3m visine prelazi u 180 mm, sveukupne visine (dimnjaka) 10m.
Napravio sam proracun dimnjaka za pec i proracun mi govori da bi sve trebalo biti u redu. No medjutim, instalateri grijanja (ne svi, samo neki) kazu da pec nece raditi propisno. Isto tako iz Viessmanna kazu da otvor treba biti 200 i da ne preporucaju suzavanje otvora.
Sto ja mogu kada je dimnjak vec napravljen?
Ima li netko iskustva s time, odnosno, kako rade kotlovi na drva kada im se suzi otvor....?
Sto mi preporucate? Da kupim tu pec?
Nitko od proizvođača ne propisuje dimnjak manji od izlaza na kotlu kad su u pitanju kruta govori, također ni Viessman. Zato su rekli da ne preporučuju sužavanje. Ako riskiraš i namontiraš tako, i dimnjak ne vuče što će biti vrlo vjerojatno, kad ti dođu na reklamaciju jednostavno če donjeti zaključak da ti dimnjak ne odgovara i možeš se slikat. Neki od proizvođača dozvoljavaju dimnjak istog promjera kao i izlaz kotla ali moraš zadovoljiti visinu. Koja je to visina najbolje je provjeriti kod proizvođača jer su oni to isprobali. Svaki kotao funkcionira drugačije, pa tako pravilo za Viessaman ne mora vrijediti recimo za Buderus i obratno. Dimnjak može biti i niži ali tada u pravilu mora biti večeg promjera. Ako mene pitaš nebih riskirao definitivno. Na takav dimnjak sumnjam da če ti kotao dobro raditi. Eventualno da je isti promjer kao i kotao budući je visok 10m. Ali na ovakvo što nebih riskirao. Neznam za Viessman ali znam da kod Buderusa takve stvari ne funkcioniraju i u to sam se uvjerio na više mjesta. Kad su se zadovoljile preporuke proizvođača isti kotlovi su funkcionirali savršeno.
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom