Pogledaj jedan post
Old 15.08.2012., 19:17   #20
Quote:
KREACIONIST kaže: Pogledaj post
U pravu si da treba čitati Hegela da bi se moglo razgovarati o Hegelu, ali čitaš li ti npr. sve radove o Teoriji Struna ne bi li se tek nakon toga odvažio uključiti u vrednovanje te teorije ili čitaš li ti npr. sve radove o Kvantnoj Mehanici da bi se tek nakon toga odvažio na uključivanje u teme u kojima se raspravlja o nekim aspektima nečega (KM) za što oni koji je najbolje poznaju (KM) ujedno i najgorljivije uvjeravaju ostatak u magli neznanja utonulog svijeta da je (KM) nitko doista ne razumije?
Ne. Priznajem, kriv sam. Ali, u svoju obranu mogu reći da za mene teorija struna ili KM imaju daleko manju važnost za filozofiju ili uopće za povijest ljudske misli i civilizacije nego što ju ima Hegel.

Quote:
KREACIONIST kaže: Pogledaj post
Kako shvatiti putanju elektrona kad elektron nema putanju, a ipak se i dalje govori o njegovim orbitama, a kakvog smisla ima govoriti o orbitama ako nema putanja?
Kako pridobiti čovjeka da u današnjem tako specijaliziranom svijetu počne čitati Hegela? Što nam Hegel ima u eri KM saopćiti o realnosti ovoga svijeta?
Hegel nam ima puno toga saopćiti - onome tko želi slušati i uložiti vrijeme i napor da ga čuje. Nije KM ukinula Hegela. Zato što je Hegel previše apstraktan da bi ga ukinula bilo kakva znanstvena otkrića. On govori o odnosu čovjeka i svijeta. Hegelova Logika se bavi temeljnim kategorijama misli koje ostaju uvijek iste, bez obzira na znanstvena otkrića. Te kategorije prožimaju našu svijest i jezik i daju strukturu svemu što opažamo, svemu što ima formu i sadržaj i svemu što stupa u kauzalne odnose. Na tim kategorijama funkcionira ljudska svijest - bitak, stvar, forma, sadržaj, egzistencija, pojam, uzročnost, itd. Opažao ti svoj lik u zrcalu ili podatke iz detektora CERN-ovog LHC-a, te kategorije ostaju iste.

Quote:
KREACIONIST kaže: Pogledaj post
Eto, ti njegovo djelo poznaješ iznadprosječno, odgovori mi na gornje pitanje i daj mi motiv da potražim njegovu Fenomenologiju duha u nekoj antikvarnici, djelo koje se spremam čitati već duže vrijeme, ali nikako da dođe na red...
O, hvala na komplimentu, ali daleko od toga sam ja stručnjak za Hegela. Proučavam ga intenzivnije tek nekoliko mjeseci. A na ovom forumu sam izgleda samoproglašeni hegelijanac samo zato što nema nikog drugog da se toga prihvati. Fenomenologiju treba čitati, OK, ali preporučam prije toga ili paralelno neki od uvoda. Kojeveov je već malo zastario i pomalo je jednostran, naginje više na sociologiju. Kojeve je od Hegela napravio filozofsku antropologiju, ali svakako je vrijedan pažnje jer je potaknuo hegelovski revival u 20. stoljeću. Od novijih uvoda, meni je bio dobar već spomenuti John Russon. Pippin je napisao odličnu knjigu o ključnom IV poglavlju ("Hegel on self-consciousness"). Fenomenologija je pak, priprema za "Znanost logike" gdje se raspravlja o gore spomenutim kategorijama.

Quote:
KREACIONIST kaže: Pogledaj post
Ja ne zauzimam apriori negativistički stav prema Hegelu, to si valjda shvatio.
Jesam.

Quote:
KREACIONIST kaže: Pogledaj post
A nisam baš ni siguran da je jedina suvisla pozicija krenuti od pretpostavke bezgraničnog povjerenja u neograničenu moć ljudskoga uma.
Za mene je to jedina suvisla pozicija. A Hegel ti kasnije kaže i zašto, samo na početku bi to zvučalo nesuvislo - zato što su um i stvarnost isto. Tražiti da se prvo ispita moć ljudskog uma, kaže Hegel, pa da se tek onda krene filozofirati je proturječno, jer ako je um nemoćan kako će onda ispitati svoju moć? To je isto, kaže on, kao pokušati naučiti plivati ali ne htjeti pri tome ući u vodu.

Quote:
KREACIONIST kaže: Pogledaj post
Moć ljudskoga uma se sastoji u povjerenju u Boga i pretpostavku da nas Bog ne vara, ali što znači da nas Bog ne vara?
Ne valja boga petljati u to. Religijska svijest je samo jedan oblik svijesti na "putu očaja" prema apsolutnom znanju. A što znači da nas bog ne vara? Upravo ono što sam napisao iznad o sumnji u moć uma. Kad bi um bio nemoćan, to bi značilo da nas bog vara.

Quote:
KREACIONIST kaže: Pogledaj post
To ne znači da je Bog čovjeku dao neograničenu moć spoznaje, upravo suprotno, Bog je čovjeku dao ograničenu moć spoznaje, dovoljnu da spozna da On jest, ali ne i da spozna Što ili bolje rečeno Tko on jest.
A zašto bi, zaboga, to učinio, ako ga je stvorio na svoju sliku i priliku? Bog i čovjek su samo dvije suprotnosti koje se u apsolutnom znanju pomiruju. Bog je idealna slika čovjeka. Povijesni razvoj ide prema tome da čovjek postane bog.

Quote:
KREACIONIST kaže: Pogledaj post
Da bi spoznao Tko (kakav) On jest potreban je osobni odnos s Bogom, a to koliko jest i umna djelatnost toliko i nije, Hegel bi rekao da to jest i jedno i drugo i treće (intuitivni osjećaj Boga), ali kad Hegel kaže da je to troje u intermedijalnom odnosu ustvari manifestacija Duha, što on pod time misli?
Duh je sve što imamo. Ljudi su utjelovljeni duh. Sve je menifestacija duha.

Quote:
KREACIONIST kaže: Pogledaj post
Meni to vuče na budhističko-kvantno mehaničko-spinozističko-determinističku nužnost prema kojoj je Bog eventualno pokrenuo svemir, ali se istom nakon toga maknuo iz svijeta i pustio da se Duh intermedijalno dijalektički razvija i manifestira putem kvantno-gravitacijskih principa koje nitko nikada neće razumjeti.
Istina (a istina je cjelina) je daleko bogatija od toga. U svemu što si nabrojao čuči istina ili njen dio. Samo se "nesretna svijest" muči tim proturječnostima, kao što su "je li svemir nastao sam ili je stvoren?" Na kraju shvatiš da je to lažna dilema. KM, gravitacija, elektromagnetizam, to je sve ono opće. Prirodni zakoni i materija su ono opće ali njima je imanentno da postoje ili da se izražavaju samo i jedino kroz ono partikularno, kroz pojedinačne datosti. Ali mi pojedinačnu datost možemo percipirati samo kao ono opće, kao pojam. Ne postoji pozitivni naboj bez negativnog naboja niti kiselina bez baze - to su relativni pojmovi. Svaka sila u prirodi govori o tome da je tu prisutan neki odnos. Da je nešto u nekom odnosu s nečim. Nema vječne i nepromjenjive supstancije. Sve je onako kako jest zbog svog odnosa sa svim ostalim.

Quote:
KREACIONIST kaže: Pogledaj post
Vjerojatno sam opet sve krivo shvatio, ali ti uvijek možeš reći Da, krivo si shvatio i objasniti usput i zašto ili reći Da, krivo si shvatio i usput ne objasniti zašto poput Skeptika.
Nisi krivo shvatio. Mislim da dobro naslućuješ što to sve skupa znači. Jedino što nema svetog grala filozofije, niti se priroda stvarnosti može izreći u dvije rečenice.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom