Pogledaj jedan post
Old 24.03.2007., 10:10   #28
Quote:
wheel kaže: Pogledaj post
Premda je ljudska volja sve samo ne slobodna (jer je uvjetovana s bezbroj raznoraznih faktora), čak i kad bi bila slobodna ne može se nekoga voljeti zato što se hoće. Ljubav dolazi kao logična posljedica obostrane prisnosti, obostranog povjerenja i razumijevanja, kako među ljudima tako i između čovjeka i Boga. Ne možeš voljeti Boga koliko god ti to snažno htio, jer Ga niti razmiješ niti možeš imati povjerenja u Njega. Štoviše, onaj tko je svjestan realnosti (kao što sam ja donekle) živi u strahu od Njega i Njegovih hirova, i moli za milost. Milost nije potrebno moliti od nekoga koga voliš i tko voli tebe.
Ljudska volja na ovom svetu jeste ograničena sa bezbroj različitih faktora, ali što se tiče Boga i naše večne sudbine potpuno je slobodna. U pogledu toga svako može da se odluči na koju će stranu.

Što se ljubavi tiče, mi možemo sa Bogom da izgradimo vrlo prisan odnos putem molitve , čitanja Sv. Pisma, i uopšte življenja sa Njim (Bog je Avrama nazvao Svojim prijateljem). Mogu imati i poverenja u Njega, jer znam iz kojih me je sve nedaća u životu izvukao.

Ne mogu da se složim sa tobom da Bog ima hirove, Njemu je na prvom mestu naše dobro, a što se straha tiče, mislim da prema Bogu treba da gajimo jedno zdravo strahopoštovanje.

Evo nekoliko stihova iz Biblije koji govore o poznavanju i ljubavi prema Bogu:

''Ovako veli Gospod: mudri da se ne hvali mudrošću svojom, ni jaki da se hvali snagom svojom, ni bogati da se ne hvali bogatstvom svojim. Nego ko se hvali, što razume i poznaje mene da sam ja Gospod koji čini milost i sud i pravdu na zemlji, jer mi je to milo, govori Gospod'' (Jeremija 9, 23.24).

''Od ove ljubavi niko veće nema, da ko dušu položi za prijatelje svoje.Vi ste prijatelji moji ako tvorite što vam ja zapovedam. Više vas ne nazivam slugama...nego vas nazvah prijateljima...'' (Jovan 15, 13-15).

''A koji nema ljubavi ne pozna Boga; jer je Bog ljubav'' (1. Jovanova 4, 8)

''Vidite kakvu nam je ljubav dao Otac, da se deca Božija nazovemo i budemo...'' (1. Jovanova 3, 1)
itd.,itd.
onisifor is offline  
Odgovori s citatom