Pogledaj jedan post
Old 28.04.2011., 14:59   #19
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
...arheološko otkriće u Žrnovnici pokraj Splita! Iako na pročelju župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije odolijeva vremenu još od 8. stoljeća, tek je sada otkriveno da kameni reljef prikazuje staroslavenskog boga Peruna, a ne, kako se mislilo, svetog Mihovila ili svetog Jurja.

Valja naglasiti kako je riječ o jedinom takvom prikazu Peruna.

http://www.youtube.com/watch?v=phXh2fUJJY4
Jako čudno , ali mi je sumnjivo da je to čist paganski Perun uklesan u kamenu , jer čisti pagani-Sloveni nemaju nikakvu sklonost ka tome , tj.nema nikakve kulturne pozadine za to!
Da ovo predstavlja bukvalno Peruna i da je baš posvećeno njemu , trebalo bi uveliko postavljana paganska slovenska kultura koja ima državnost,društveno uređenje i naravno glavno , a to je urbanost!
Međutim od toga nema ništa!

Ovo je jeste Perun ali je to neka šira slika i mislim da je to već hrišćanska predstava na kamenu , ali iz ranog doba pa pitaj Boga šta to znači , i na koji način je funkcionisalo rano mešanje vera i kultura!

Što se tiče srednjeg veka treba reći da je paganština se dugo zadržala , i da je do gotovo 13.veka narod uglavnom bio nominalno hrišćanski , a potpunija hristinizacija je tek pred sam dolazak Turaka se odvijala!

Tome u prilog govori i zakonik cara Dušana gde je jedan od glavnih paragrafa ovaj:

20. O vrаčаrimа, koji telа mrtvih spаljuju:
I ljudi, koji vrаdžbinаmа uzimаju iz grobovа, te ih spаljuju, to selo, koje to učini, dа plаti vrаždu, а аko bude pop nа to došаo, dа mu se uzme popovstvo.

Za ovo naučnici i stručnjaci govore da je prvi spomen "vampirske rabote" na svetu , tj.ovde se vidi koliko je raširena paganština kad jedan car to mora zakonski regulisati.
Međutim neki vele da tad još vampiri nisu postojali onkvim kakvim ih danas znamo i kakvi su se pojavljivali tokom kasnijih vekova , jer upravo je stari način sahranjivanja stari Slovena(spaljivanje) proizveo vampira , a sad ću ti reći zbog čega.
Kad su se pokrstili Sloveni naravno da im je naređeno da mrtve sahranjuju a ne spaljuju , pa je to njihovoj staroj religiji značilo ako se telo ne spali već samo sahrani ono luta tj.duša mu luta , i samim time se pretvara u vampira!
A tek kasnije je vampir postao neprijatelj hrišćanske duše , a ranije je bilo obrnuto!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom