Pogledaj jedan post
Old 10.09.2003., 22:15   #40
Uvođenje stranog jezika u prvi razred OŠ

Zanimaju me vaša mišljenja, iskustva i uglavnom sve što se tiće te "novotarije" od uvođenja još jednog nast. predmeta u prvi razred. Npr..
Da li su vaši đaci prvaci uključeni u učenje stranog jezika u OŠ?
Da li se radi o redovnom ili izbornom predmetu?
Kakav je bio odaziv roditelja ostalih učenika u razredu?
Koji su strani jezici ponuđeni u školi i za koje je postojao najveći interes?
Da li im je već započela nastava iz stranog jezika?

Zašto me ljuti uvođenje stranog jezika u prvi razred OŠ?
Zato što smo prošle šk.god. bili bombardirani rasterećivanjem učenika! Zato što sam u svojem svakodnevnom pripremanju za nastavu morala strogo paziti i evidentirati sve što sam činila i kako sam rasteretila nastavu! Zato što su nam prosvjetni inspektori pili krv na slamčicu i gnjavili s tisućama tablica, izvještaja i inih papirnatih gluposti kako bi pokazali roditeljima da mi učitelji rasterećujemo djecu....
Da bi sad (odjednom) bio uveden još jedan predmet u prvi razred!

Sami izračunajte i razmislite o slijedećem. U prvom razredu učenici imaju:
6 sati hrvatskog jezika,
5 sati matematike,
2 sata prirode i društva,
3 sata tjelesne kulture,
po jedan sat likovnog i glazbenog,
2 sata vjeronauka (kojeg pohađa većina učenika),
1-2 sata slobodnih aktivnosti,
1-2 sata dopunske nastave,
1 sat razrednika,
dakle od 23 do 25 sati tjedno. Kad na to zbrojimo još dva sata stranog jezika prvašić tjedno u školi mora boraviti od 25 do 27 nastavnih sati, što je od pet do 6 nastavnih sati dnevno.

Zašto pišem sve ovo?
Zato što se tim potezom još više guši odgojna uloga škole.
Zato što se škole gura u čisto obrazovanje, stjecanje znanja, svi moraju učiti sve, bez obzira na godine, sposobnosti, individualnost djeteta.
Zato što se sada može očekivati da će se isto tako lako u prvi razred ugurati informatika.
Zato što odgovoni ne brinu o tome da su to dječica (tek pristigla iz vrtića i malih škola) od kojih su mnogi tek napunili šest godina. I ne vodi se briga o psihofizičkom razvoju te djece.
Zato što (kad pogledamo udžbenike za prvi razred) vidim da djete treba doći u prvi razred sa vještinom čitanja i pisanja.
Zato što roditelji od djeteta očekuju samo odlične ocjene jer (uglavnom) svi žele imati uspješno djete, da bi se mogli hvaliti pred drugima i pred sobom (prema mojim iskustvima).
Zato jer su djeca sama, postavljena pred zadatke koje ne mogu riješiti, jer roditelji po cijele dane rade, ostavljaju ih u cjelodnevnom boravku, a navećer su i tako svi umorni.
Zato jer ću i sama uskoro imati đaka prvaka i zato što ne želim od svojeg djeteta stvoriti robota za učenje.
__________________
back to the Forum
MaSanYa is offline  
Odgovori s citatom