Pogledaj jedan post
Old 10.03.2003., 18:57   #16
U ime Boga Sveopceg Dobrocinitelja Milostivog


Mir i dobro svim prisutnim


Jah, Porto svaki narod ima svoju tradicuju kao sto sufije gaje svoju. Stoga prisilan brak i sve ostalo sto se pripisuje Islamu nije od njega nego duboka zakorjenjela tradicija. Sa tim se susrecemo ponajvise u Turskoj gdje otac i majka biraju suparnika svom sinu ili kcerki. To nije od Islama.

No, idem sa temom dalje.


Prenosi se u hadisima mnogo toga vezano za prava zene Izmedju ostalog vrijedno je spomena ovaj hadis

Prenosi Ebu Hurejre r.a. da je Poslanik (neka je nad njim mir o blagoslov Boziji) rekao: 'Lijepo postupajte prema zenama, jer je zena stvorena od rebra. Najkrivlji dio rebra je vrh, pa ako ga pokušaš ispraviti, slomiceš ga, a ako ga ostaviš ostace krivo, pa lijepo postupajte prema svojim zenama!' (Buharija)


Sto znaci zena je osjetljiva pa polahko sa njim treba. Ne treba biti grub sa njom. Treba je shvatiti i biti dobar psiholog istovremeno. Nikako dopustiti da ispadne svadja. A ako pak nesrecom pak nastane (prozrokom sotone) onda to sto brze prevazici na najljepsi nacin sto se moze izvesti.


Prenosi Aiša r.a. da je Poslanik (neka je nad njim mir i blagoslov Boziji) rekao: «Najbolji od vas je onaj ko je najbolji prema svojoj porodici, a ja sam najbolji od vas prema svojoj porodici. (Tirmizi)

Covjeka ne treba biti sramota da svojoj zeni pomogne na bilo koji nacin koji ona zahtjeva: oprati sudje, pospremiti sobu, presvuci pelene djetetu, spremiti rucak, odvesti djecu u vrtic, usisati kucu itd. Cinjenica je da danas muzevi dodju kuci stave noge na sto i kazu: "Zeeenooo gdje taj rucak" - i jos onako drsko bez ljubaznosti koda mu je sluskinja ne pitajuci je dali je bila u mogucnosti od svojih obaveza da spremi taj rucak - a kamoli da joj jos i pomogne.

Svako dobro vam zelim
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline