Pogledaj jedan post
Old 22.12.2011., 11:29   #19
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Zapravo se ateist zablokira kad mu se pokažu logičke konzekvence ovog gore.

Taj što je našao vjeverice, možda je onako... recimo... malkoc 'drugačiji', pa bi mogao tu vjevericu uhvatiti za vrat i onda joj upaljačem potpaliti rep - i reći: život je avantura! Ništa što radimo, nije bitno.
Više je nego očito da o moralu nisi nikada razmišljao. Pod razmišljanjem ne mislim na čitanje Biblije.
Postoje vrlo jaki temelji za humanističke moralne zakone koji se nigdje ne pozivaju na nadnaravne zakonodavce. Zlatno pravilo je jedan primjer.
Zašto poštujem zakon 'ne kradi' ako ne vjerujem u Boga? Zato što mi je, kao inteligentnom, razumnom biću jasno da ako ne želim utrošiti gotovo svo svoje slobodno vrijeme braneći svoju imovinu od drugih moram podržati donošenje i provedbu zakona koji ograničava ne samo tuđu nego i moju slobodu da kradem. Jasno mi je da ako krenem krasti (pogotovo ako ne budem uhvaćen) to će biti poticaj drugima da učine isto. Ubrzo ćemo doći do situacije gdje svi pomalo kradu i gdje je svima lošije nego što bi bilo da nitko ne krade. Naša inteligencija je ono što nam omogućuje da takve scenarije 'odvrtimo' u glavi i pokušamo odabrati moralne zakone koji vode boljem društvu.
Uzmi za kontrast neka druga živa bića koja ne posjeduju inteligenciju potrebnu za dogovor. Promotri jednu tipičnu šumu. Drveće utroši gotovo svu svoju teškom mukom stečenu energiju na nadmetanje s okolnim drvećem za sunčevu svijetlost. Na kraju opet svako drvo dobiva jednako sunčeve energije kao što bi dobilo da je svo drveće 'odlučilo' ostati blizu tla i tako uštedjeti ogromnu energiju. Na žalost, kod drveća ne postoji mehanizam za dogovor pa ne možemo niti govoriti o moralnom ponašanju.

U 'ateističkom' moralu stvari su daleko od proizvoljnih. One su racionalne. Za usporedbu, nosiš li ti možda majicu ili hlače koje sadrže išta osim 100% pamuka ili 100% vune? Ako da, kršiš vrhovni, savršeni moralni zakon svog božanstva
dsvilko is offline  
Odgovori s citatom