Pogledaj jedan post
Old 30.07.2015., 22:51   #2
"investirati" znaci da ocekujes neki povrat. Samom kupovinom dobit ces obvezu placanja rezija i pricuve, dakle trosak. Da bi zaradio moras stan nekome iznajmiti, sto mozes raditi ili dnevni najam (ako si blizu) ili klasicni. Za dnevni najam turistima trebas stan u uzem centru, mislim da ide donekle po ljetu, ali za ostatak godine nisam bas siguran, a i dosta je posla. Kad odbijes rezije i svoj rad ispada slabo bolje od klasicnog najma.

Kod klasicnog najma imas rizik da ti stanar ne napravi stetu, racune i pobjegne. Mislim da se sada za tipa dvosobni stan na dobroj lokaciji moze dobiti cca 300 Eura mjesecno. Dakle investiras recimo 50.000 Eura za 50m2 dvosobni, najam ti donese 3600 Eura godisnje, to je poprilicno dobrih 7.2% ROI s minimumom truda.

Na njuskalu valjda 90% oglasa navodi neke sulude cjene, pogotovo u boljim lokacijama, no ljudi su cesto spremni korigirait cijenu na nize ako se javis s ponudom, imas lovu, ne treba cekati kredit i sl. odugovlacenja. Cijene za stan u OK stanju (ne treba nista znacajno ulagati u renoviranje, spreman za useljenje) u centru Zg se mogu sniziti na oko 1000 Eura po m2. Ako treba nesto renovirati, tipa zamjeniti prastare prozore, parket, ... onda skines cijenu tih radova od cijene, das ponudu, pa tko hoce hoce. Ako su zgrade otrcane, odnosno lokacija je daleko od centra onda treba ici jos nize.

Ja bi izbjegavao novogradnju osim ako ne bi dobio istu cijenu kao starogradnja. Nezgodno je ako kupis stan u zgradi u kojoj nema nikoga, pa niti oko tebe griju po zimi, niti itko placa pricuvu, a nemas niti poima ima li kakvih problema sa zgradom koji se jos nisu pokazali jer nitko u njoj ne stanuje.

Dobar dio tih novogradnji je napravljen da si zure jedni drugima u prozore, u kvarotivma u kojima je infrastruktura losa ili jednostavno daleko od centra, sto je uz mizerni zagrebacki javni prijevoz problematicno.

Na kraju outlook: 100.000 radno sposobnih ljudi napustilo Hrvatsku 2015-e, demografsko izumiranje, business u banani, porezi previsoki i sve se to nece uskoro promjeniti, a kad-tad doci ce i do problema s otplatom duga (kao Grcka). Ja ocekujem jos velike korekcije na nize, jer razlozi za zivjeti u Zagrebu su posao ili studij, a posao je trenutno vrlo upitan, odnosno ne dolaze vise ljudi iz manjih mjesta u Zagreb radi posla, nego i ti ljudi i zagrepcani odlaze u Irsku, Njemacku i sl. u potrazi za nekakvim ili boljim poslom. Dakle potraznja je mala, a bit ce vjerojatno i jos manja.

Eto toliko od mene, ako netko misli da sam u krivu rado bi cuo zasto.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom