Pogledaj jedan post
Old 26.02.2007., 03:49   #165
Nije bilo pravoslavlja u Bosni do Turske

To pokazuje historija.Srbi su uopce, poznat da mnogo lazu.Par primjera

Manastir Rmanj Martin Brod je izgradjen 1446 godine(Srpska verzija)
Manastir Rmanj je izgradjen na zimu 1519/1520, na netom osvojene prostore, gdje su vlasi pravoslavni dosli. dokumentovano Tamo, gdje su svi zitelji presli na Islam, sa katolicke ili patarenske vjere, nije bilo niti ce biti pravoslavaca

U putopisima 1615 godine, Hasan Kjafija pruscak, prvi imam, dotada katolickogh sela, zabaci se u Prusac te godine da siri Islam

Ode kod svecenika, objasni im o islamu, i rece im da ce doci iduce godine, da vidi, jel iko presao na Islam

Iduce godine, dodje Pruscak u Prusac, zatece svecenika bivseg kako pravi dzamiju.Kaze on njemu, ja sam mislio, jedan ili dva ce preci na Islam, kad ono cijelo selo.Tad datira i najstarija dzamija Prusca

Sto se tice Sekovica, sva ona mjesta sem Paprace, bila su Muslimanska

I tamo gdje su Muslimani, i jedino Muslimansko selo, Pravoslavni su sagradili selo

1712 Godine u pohodu na Crnu Goru, Mustafa Cuprilic(Koprulu)

Zarobi 5000 pravoslavnih vlaha iz plemena Rovci, Drobnjak i Vasojevici.U zimskom pohodu sa 5000 zarobljenika, on ne pobi te pravoslavne vlahe, nego ih naseli na svoju zemlju u Romaniju

Do, tada je bila Romanija puna Muslimana, Islamska sela, ni traga crkvama ili pravoslavcima.Sokolac i ta regija, pravoslavni dolaze iz tog kraja

I tako su se doseljavali

Poznato selo Tosici kraj Sarajeva.Trnovska regija je naseljena Srbima iz Vojvodine 1795 godine

Vjerovali ili ne sve do 1878 godine, Srpsko selo Bradina, nek je Srpsko, nije imalo nijednog Srbina.Najstarije pravoslavno groblje potice iz 1870 tih godina tamo, kada su se poceli doseljavati tamo Srbi.Kasnije svi su Muslimani pobijeni, i do 1 svjetskog rata je bio tamo ostatak dzamija.Poslije je i taj ostatak sravnat



Tako se postajalo Srbinom u Bosni

Poznati Franjavac Ivan Franjo Jukic u putovanjima 1854 opisuje mjesto Cipuljic ovako.Ovako katolik opisuje stanje u tom naselju

Starije su svi redom izjasnjavaju kao Cincari i Vlaji.Kad ih pitam, sta ste, svi mi kazu da su Cincari.To je lijepo CINCARSKO SELO

Mladji pad govore vecinom da su SRBI.Sto znaci, da Jukic nam kaze, da je proces Srbizacije kod pravoslavnih tek krenuo negdje oko 1830-1840 u Bosni
rackoza is offline  
Odgovori s citatom