Pogledaj jedan post
Old 19.04.2011., 22:17   #1698
Quote:
dr. mouse kaže: Pogledaj post
hvala ti puno na objašnjenju
imam još koje pitanje vezano uz štitnjaču. ako je tsh povećan, a T3 i T4 u normali ili ako je samo T3 povećan ili samo T4 a tsh je u normali o čemu se tu radi? svaki put kad vadim hormone štitnjače uvijek je nešto povećano? šta zapravo znaći biti u hipertireozi po laboratorijskim pretragama? i koja je razlika između fT3 i t3 i fT4 i T4?
Nadam se da kolega neće zamjeriti što se uplićem u njegov odgovor.

U svjetlu onoga što Vam je kolega već objasnio, stanje u kojem su vrijednosti TSH povišene a vrijednosti T4 i T3 unutar referentnih vrijednosti označuje se kao supklinička hipotireoza.

Radi se o tzv. prikrivenoj (latentnoj) hipotireozi, tj. stanju u kojem štitnjača uz pojačani "napor" još uspijeva proizvesti dovoljnu količinu hormona. Stavovi oko liječenja ovog stanja još nisu u potpunosti usuglašeni, ali u velikom se broju slučajeva propisuje terapija (hormoni štitnjače).

Što se pak T4 i fT4 tiče, treba reći kako se oznaka T4 odnosi na ukupni tiroksin, a fT4 na slobodni i kako u nekim slučajevima vrijednost T4 nije dovoljno pouzdan pokazatelj funkcije štitnjače.

Primjerice, neki puta vrijednosti T4 znaju biti lažno povišene iz brojnih razloga. Neki od njih jesu: uzimanje oralnih kontraceptiva ili preparata estrogena, trudnoća, neke bolesti jetre, nasljedni čimbenici.

U takvim slučajevima je određivanje slobodnih hormona štitnjače pouzdanije od određivanja ukupnih hormona štitnjače.

Postoje i obrnuti slučajevi, primjerice, neki lijekovi lažno povisuju razinu slobodnih hormona štitnjače pa je pouzdanije određivati ukupne hormone.

Zaključno: primarnu hipotireozu, smanjenu funkciju štitnjače (koja je i daleko najčešći oblik hipotireoze) obilježavaju povišena koncentracija TSH i snižena koncentracija fT4 (T4); supkliničku (prikrivenu) hipotireozu blago povišena koncentracija TSH uz normalnu koncentraciju fT4 (T4); centralnu hipotireozu (koja je vrlo rijetka) niska ili normalna razina TSH i snižena razina fT4.

Hipertireoza (povećana funkcija štitnjače) obilježena je, u pravilu, sniženom vrijednošću TSH, uz povišeni fT4 (T4). Postoji i tzv. T3 tireotoksikoza koju obilježavaju povišeni fT3 (T3) uz normalan fT4 (T4) i sniženi TSH. I supklinička (prikrivena) hipertireoza kod koje je TSH snižen, a fT4 (T4) i fT3 (T3) su urednih vrijednosti.

Kao što vidite, interpretacija nalaza vezanih uz funkciju štitnjače je vrlo složena.

Jednako tako, kolega je već naglasio da samo na temelju vrijednosti TSH ne možemo sa sigurnošću zaključiti o kakvom se poremećaju funkcije štitnjače radi.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom