Pogledaj jedan post
Old 03.09.2012., 22:24   #12
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Pročitala sam ono što piše na astranicama JPL-a.
To je očito jedan od pogleda na stvari...
Pa to ti je originalan pogled. Njihov satelit, njihovo mjerenje...


Quote:
no i u slučaju da je tamna materija 23% onog što tvori svemir, to je još uvijek 5x više od materije koju mi vidimo.
Da, to je razlika.

Jedno je reći da je tamna materija 90% univerzuma, a sasvim nešto drugo je reći da je tamna materija veliki udio ukupne materije.

Quote:
Budi direktan.
Slobodno napiši "to što ne razlikuješ....".
O, direktan sam ja...da sam siguran da si ti, rekao bi da si ti. Ne znam ja tko je to pisao, nisam bio siguran jel riječ o nekom nesporazumu. Na kraju se utvrdilo da jest, ali ne nesporazum, nego nepreciznost. 90% svemira nije isto što i 90% materije.


Quote:
Naravno da razlikujem tamnu energiju od tamne materije (konceptualno). Kada sam spominjala 90% mase, mislila sam na 90% materije
Kasnije mi je bilo jasno što si mislila. U prvom postu si rekla 90% univerzuma, a to nije...90% ukupne materije - to može proći.


Quote:
Činjenica da tamna materija doslovno prolazi kroz materiju (da nije tako, bili bi je u stanju detektirati), samo je jedna od stvari koja to potvrđuje.
Ovo nije sigurno. Prema potrebnom rasporedu masa da bi rotacijske krivulje galaksija bile ovakve kakve jesu, glavnina nebarionske tamne materije mora biti locirana kao halo nad galaksijom.

Dakle, nije u njoj. Kako to znamo? Jer na malim skalama gravitacijski sve štima. Uzmi cijelu galaksiju i vidjet ćeš ne samo da joj fali mase, nego i gdje ta masa mora biti. To negdje i izvan galaksije. Tamna materija sjedi na njoj.


Quote:
Taj svijet sazadan od suptilne materije, može biti jednako (ako ne i više) intrigantan i fascinantan od ovog pojavnog.
Ako se petina materije manifestira u formi 100 i kusur elemenata unutar vidljivog sperktra materijalnosti...zašto se onih 4/5 nevidljive nebi također moglo na toj nama nedetektibilnoj razini, manifestirati u još toliko finijih čestica koje se organiziraju u jedanko složene strukture na mikro i makro kozmičkoj ravni.

To bi moglo biti ukoliko prihvatiš hipotezu da tamnu materiju čine WIMP čestice. Međutim, detektori WIMP-a nisu uhvatili još ništa. S druge strane neutrine koji isto nemaju gotovo nikakvu interakciju s našom materijom i još nemaju masu lagano hvataju.


Quote:
Ja to volim zamišljati kao astralni svijet.
Kad kažem "astralni", mislim pojavan, stvaran...ali toliko fin i suptilan da ga mi jednostavno nismo u stanju detektirati.
Jedino što nas povezuje je gravitacijski utjecaj...a moguće i nešto više od toga.

Ne pomažeš ako ga nazoveš astralni, a zamišljaš ga samo kao nešto lijepo i fino...ima li kakvih detalja tu ? Neka konkretnija ideja?


Quote:
Možda je ono što nazivamo vitalnom energijom jedan dio našeg bića koji se proteže i u tom pravcu...npr.
To mi je malo previše nategnuto.


Quote:
Neznam zašto ti uopće spominješ jer nije u kontradikciji s onim što sam ja pretpostavila.
U kontradikciji je s mjerenjima. Ovo je nešto van kozmičkog horizonta.


Quote:
btw...tamna je materija još uvijek područje špekulacije i ne počiva na postavkama koje bi se mogle nazvati "čvrstima".
Apsolutno. To može biti materija ili uopće ne mora biti materija. Ono u što smo sigurni jest gravitacijski utjecaj ili naše nepotpuno razumijevanje zakona gravitacije na velikim skalama. Možda uopće nema nikakve tamne materije.


Quote:
S obzirom da je to navodno (prema JPL-ovim podacima/špekulacijama) čak 4/5ukupne mase...spektar onog što je tvori, a mi nismo ustanju nikakvom "kemijom" ni u ludilu detektirati (i da sagradimo 300km-ski ciklotron prikopčan na 300 nuklearnih reaktora odjednom), uistinu je fascinantan.
Zar ne?

Naravno da je kozmologija fascinantna i to više od alternative
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom