Pogledaj jedan post
Old 18.10.2017., 08:03   #278
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
U pričama kako je počeo rat i raspad SFRJ miješaju se sasvim proturječne tvrdnje.
Živimo u crno-bijelom svijetu instant ovaca.

Niti je tad sve bilo bijelo a danas sve crno, niti je obratno.

Pričat će svašta i jedni i drugi, i oni koji misle da je tada bilo bolje kao i oni koji misle da je danas bolje.

Ja sam živio u SR Hrvatskoj (Zagreb), završio fax tamo. Bio sam mlad i bilo mi je lijepo. No opet sam stao uz samostalnost i neovisnost Hrvatske onda kad je to trebalo. Dolazim iz radničke porodice u kojoj su radili i mama i tata i nismo živjeli u nekom bogataškom kvartu. Nitko član partije, nitko neki veliki diša, obična radnička porodica tada.

Ne volim besmislene laži na koje nalijećem često na netu. Npr. da se s Yu pasošem nije moglo putovati. Nije točno - moglo se. Imam negdje još sačuvan moj stari pasoš iz 80-ih sa štambiljima dosta zemalja u njemu. Zapadno i Istočno Europskih ali i Indije npr. Avioni su bili skupi, vlakovi jeftini. Istina je da je Yu pasoš trebao dosta više viza no današnja HR putovnica ali i vremena su tada ipak bila druga (tadašnje istočno europske zemlje kao Poljska, Čehoslovačka, Rumunjska... gotovo da i nisu uopće mogle turistički putovati na Zapad, dok mi s Yu pasošem ipak jesmo).

Nije istina da se tada nije smjelo u Crkvu, na vjeroauk u Crkvi, slavit Božić i to. Smjelo se. Jedino što Božić nije bio zvanični praznik. No išlo se svake godine na Božić na ponoćke pred Katedralu i slobodno se slavio doma. Neki to nisu slavili da se dodvore vlastima i dođu do boljih pozicija (nerijetko su upravo ti i takvi nakon 1991. postali najglasniji veliki vjernici!).

Nije istina da se gladovalo. Nije istina da si morao biti član KP da bi dobio bolji posao ili stan od firme. Nije istina da ti je tata morao biti partijski apartčik da bi te prihvatili na fax. Nije istna da nisi smio reći da si Hrvat, smio si (isto vrijedi i za druge nacionalnosti). Nije istina da je šahovnica bila zabranjena (bila je i na samom grbu SRH). Itd... ima dosta tih mitova koji se nađu na netu a jednostavno nisu točni.

S druge strane - ima tu i bolnih istina u Jugi. Bratsvo i Jedinstvo - mit. Prisiljeno i neiskreno, i nikad usitinu zaživjelo. Više smo se podnosili i tolerirali nego baš bratili. Gospodarstvo koje je limitiralo privatnu inicijativu i bilo tromo. Skup vojni aparatus vođen komunističkim karijeristima koji su tek 1990./91. pokazali pravo lice. Zapadne republike jesu financirale razvoj "nerazvijenih dijelova zemlje" poput Kosova i Metohije, Sandžaka itd... i to nije bilo fer (znam i dobre primjere...). Zagreb je često bio ostavljen po strani kad se trebalo nešto financirati jer je trebalo prvo obnavljati Begeš.

Ukrako - ima tu toga i pro i kontra i za jedno i za drugo vrijeme, ovo sam tek samo malo toga uspio navesti. Problem je u tome da što kod današnjih ljudi (pa i dobrane većine forumaša) imaš taj crno-bijeli pristup. Rijetko tko će sagledati sve nijanse sive a koje postoje u oba vremena i oba društva.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline