Pogledaj jedan post
Old 18.04.2007., 17:15   #31
Quote:
Znarasis kaže: Pogledaj post
Nisam mislio da je recikliranje takav problem i da je sve to tako komplicirano... cini se da tu ima mnogo faktora od kojih je jedan i nediscipliniranost i nebriga obicnog građanstva.


Evo ovaj upis mi se svidio. Pitanje glasi: jeli ovo sto je dolje napisano dobar model za upravljanje otpadom? Moze li se natjerati proizvođace da sami recikliraju ono sto proizvedu?





Mali broj ljudi ima ekolosku osvjestenost sto se tice otpada, i taj mali broj ljudi ce nositi otpad i u druge kvartove ako nema adekvatnog mjesta za odlozit ga u vlastitom. Ti ljudi ce to uciniti bez da imaju od toga neku neposrednu korist. Ljudi jednostavno vole svoj okolis.


Jos sam primjetio da ovu drugu skupinu ljudi koju boli briga za okolis mozes jedino natjerati da to ucine ako imaju neku korist od toga koja mora biti u vidu "novca". Svjedocio sam o tome kako je odjednom nestalo plasticnih boca sa puteva... svi to nose na nekakav otkup za 50lipa. A onda - vidim ja di gone na kamionima stare automobilske olupine i sl. Sad i to otkupljuju i recikliraju, a ljudi hoce na tom zaradit. Dakle, nije problem natjerati ljude da pociste iza sebe, ali isto tako nije problem natjerati proizvođace da recikliraju to sto su ovi natjerani donijeli. Mislim, jest problem ali nije nerjesiv.
otkad je ikea uvela da se za plasticnu vrecicu mora platiti 50 centi, broj plasticnih vrecica koje su ljudi uzimali se smanjio za 95%..

inace, lakse je smece ne proizvesti nego se za njega poslije brinuti.. kad svi koji ga proizvode budu morali platiti primjerenu cijenu za to, prestati ce ga proizvoditi.. sad, to je problem zakonodavstva i izvrsne vlasti.
neobanned is offline  
Odgovori s citatom