Tema: Budizam
Pogledaj jedan post
Old 19.04.2015., 16:19   #45
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
U Mahayani, posebno Zenu, imaš tkz. "boddhisatva zavjet" da ćeš po postizanju nirvane osloboditi druge od samsare (vraćanja u krug uvjetovanosti) i u stanje avidye (neznanja).

Pa, ako je afektivan, ako je udubljivanje u nečije stanje. Budistička empatija je istovremeno topla i društvena ali i introvertna, hladna s distance. Ovo posljednje je bitno da se i sam praktičar ne veže previše za vlastite emocije. Potrebno je samo generirati osjećaj brižnosti, suosjećanja prema određenim smjerovima/osobama ali ne dopustiti strasti da prevlada.

Budistička etika kao npr. stoička i epikurejska se klone strasti jer vodi u neznanje i objektiviziranje nečeg što je vrlo relativno i uvjetovano.
Hvala ti.
Promaklo mi da se radi o zavjetu.

Osobno mi je tesko definirati se bez strasti i poimati sebe nevezanu za osjecaje - stoga se oko ovakvih stvari stalno spoticem i tesko mi "sjednu".

Quote:
Happyning kaže: Pogledaj post
a i mene to zanima ali znam da trebam biti sTrpljiv i cekati gospodu da proguglaju, nađohu i procitahu ohoho toga u potrazi za pročitanonadhnjučjućem Budha mainstrem texthom

Molim te, suzdrzi se od podcjenjivanja tuđe dobre volje i znanja. Ovakvi upisi ce u nastavku biti sankcionirani.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom