Pogledaj jedan post
Old 23.09.2017., 22:13   #25
Quote:
Geppetto kaže: Pogledaj post
Lijecnici specijalisti u Hrvatskoj imaju placu oko 10,000 HRK mjesecno.
Za usporedbu, u Americi onkolozi imaju prosjecno placu oko 250,000 USD godisnje. Ako oduzmemo porez (koji ovisi o saveznoj drazvi, ali u prosjeku je oko 30%) godisnja zarada je 175,000 USD (oko 1,090,000 HRK), sto je mjesecno oko 91,000 HRK. S time da onklolozi nisu osobito dobro placeni u Americi. Kirurzi, dermatolozi, kardiolozi, gastroenterolozi, radiolozi imaju i dvostruko vece place.

Mislim da iz navedenog nije tesko zakljuciti da su lijecnici u Hrvatskoj mizerno placeni, cak i za nase standarde. U vecini razvijenih zemalja oni imaju placu 4-5 vecu od drazvnog prosjeka, dok u Hrvatskoj nemaju cak ni dvostruko vecu.
Loša usporedba kolega jer liječnici u Americi plaćaju još bolesnije cifre da bi postali specijalisti bilo čega tokom svog školovanja, dok je u Europi to besplatno na zapadu, a kod nas se mora platiti mito ili je isto besplatno. Mito kod nas je i dalje jeftiniji nego njihovi faksevi, ali nas ne bi uzimao kao relevantnu usporedbu.
Tj. po onome što sam čuo, sustav mita za specijalizaciju se od ulaska u EU značajno smanjio u našim bolnicama, pa čak niti to nije relevantan trošak.

Moj frend radi u varaždinskoj bolnici, završio je specku hitne pomoći (to ide bez mita i veze bez problema jer se radi o najgorem mogućem poslu) i ima 9000 kn plaće bez putnih troškova i dežurstva.
S jedne strane mislim da je plaća jako dobra jer je ipak tek početna, s druge on svaki dan putuje 60 km na posao i natrag i svakog dana ljudski životi mu doslovce vise o niti.

Nastavnicima je realno puno bolje ako govorimo o kvaliteti života. Radi se duplo manje, realno je manja odgovornost, opušteniji je dan u školama (doduše ovisi) i tako dalje....i uz to većina nastavnika ima prosječnu plaću kakvu u privatnom sektoru mogu samo sanjati.
Kod nas je i dalje bolje raditi i primati pare od države ma kakav god posao bio. I jebeš ovu državu dok je tako.
Ali realno nisu problem ni nastavnici ni liječnici, nego je problem država koja strašno loše vodi kvote na fakultetima (zbog čega su neki i rekli da su nastavnici često uhljebi, makar ne znam po čemu osim nešto težem školovanju dio liječnika nije također uhljebima, jer velik dio njih ne zaslužuje ni minimalac s obzirom na kvalitetu rada) i uz to smo država gdje je nekakav podžupana duplo plaćeniji od liječnika, a pomoćnik načelnika plaćeniji. Zato su male plaće liječnika i nastavnika, iako su zapravo "velike" .

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 23.09.2017. at 22:24.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom